Františkovy Lázně žalují šéfa Sazky Hušáka. Za výhružky

- Aktuality autor: red

Předseda představenstva a generální ředitel Sazky Aleš Hušák vyhrožoval podle starosty Františkových Lázní Ivo Mlátilíka kvůli zákazu videoterminálů jemu i zastupitelům.

Město proto na Hušáka podalo trestní oznámení, řekl starosta. Františkovy Lázně letos vyhláškou zakázaly ve městě provozování nejen výherních hracích automatů, ale i videoterminálů. Ty ve městě kromě jiných provozovala právě Sazka. 

Trestní oznámení podal na Vrchní státní zastupitelství Mlátilík pro podezření ze spáchání trestného činu vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci a dále pro podezření z trestného činu vyhrožování s cílem působit na úřední osobu. 

Vyhrožování se podle Mlátilíka dopustil Hušák opakovaně v dopisech starostovi. "Dostali jsme čtyři dopisy. Vyhrožuje nám například tím, že škoda, která vznikne Sazce, přejde na mě. Vyhrožuje zastupitelům i městské radě. V dopisech tak ovlivňuje mínění zastupitelů a straší je," řekl Mlátilík. "To, že vyhrožuje mě, bych snesl. Ale když vyhrožuje i zastupitelům, kteří nemusí mít takové právní vědomí, rozhodli jsme se trestní oznámení po poradě s právníky podat," uvedl Mlátilík. 

Lázeňské město zakázalo videoterminály, které povoluje bez ohledu na názor obcí ministerstvo financí, od března. Podle stanoviska ministerstva vnitra tím ale město překročilo své pravomoci.

Žádost o zrušení vyhlášky ale město odmítlo. Chce, aby spor vyřešil Ústavní soud, podobně, jako tomu bylo například v případech vyhlášek zakazujících pouliční prostituci. Podle vedení radnice ve Františkových Lázní je provozování výherních automatů podobná činnost jako prostituce a rovněž přináší do města kriminalitu. 

Protože Sazka odmítla své videoterminály ve městě odpojit, město ji udělilo pokutu 100000 korun s tím, že pokud bude v provozování videoterminálů pokračovat, budou následovat další statisícové pokuty. 

Senát již schválil novelu loterijního zákona, která umožňuje obcím na svém území regulovat centrálně propojené videoloterijní terminály. Tuto pravomoc dosud mělo ministerstvo financí. Zpoplatnit videoterminály nově obcím umožní jiný zákon, který přijala Poslanecká sněmovna. Oba právní předpisy musí ještě podepsat prezident.

Tagy: žaloba sázka výhružky

Zdroje: ČTK