Policie hledala v ÚSTR štěnice, nic ale nenašla

- Aktuality autor: red

V Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) zasahovala v noci na čtvrtek policie. Na žádost vedení ústavu hledala odposlouchávací zařízení, nic ale nenašla. Informoval o tom server Týden.cz.

Podobná akce se odehrála v poslední době už podruhé, policisté byli kvůli odposlechům voláni do ÚSTR už v dubnu. 

Policisté prohledávali kanceláře už ve středu v noci, budovu opustili asi půlhodinu před půlnocí. "Na základě oznámení jsme v objektu učinili úkony vyplývající ze zákona. Oznámení se týkalo podezření, které zmiňujete, ale zjistili jsme, že se nezakládá na pravdě. Žádné zařízení tohoto typu jsme nenašli," řekl policejní mluvčí Tomáš Hulan. Kanceláře byly do dopoledne zapečetěny. 

Zatím není jasné, kdo z vedení ústavu policii zavolal. "Mohu jen potvrdit, že oznámení přišlo z této instituce," uvedl Hulan. Nový ředitel ústavu Zdeněk Hazdra, který nedávno nahradil odvolaného Jiřího Pernese, prostřednictvím mluvčího vzkázal, že se vyjadřovat nebude. "Nemám k tomu žádné informace, nemohu to tedy komentovat," řekl tiskový mluvčí ÚSTR Jiří Reichl. Podle informací serveru zdržel ve středu večer některé pracovníky z vedení v budově ústavu večírek. 

Policie marně hledala odposlouchávací zařízení v ústavu už v dubnu, tehdy policii přivolal ředitel Jiří Pernes. 

Ústav pro studium totalitních režimů zmítají už několik týdnů problémy. Historik Pernes vydržel v čele ústavu zabývajícího se moderními československými dějinami zhruba půldruhého měsíce. Pernesova volba vyvolala rozruch poté, co vyšlo najevo, že za socialismu navštěvoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu (VUML). V životopisu to neuvedl a hájil se tím, že záležitost nepovažoval za důležitou. Skončil ale pro údajné plagiátorství. Z útoku na něj a tlaku na jeho odvolání byla obviňována i ODS.

Rada ÚSTR ve středu vyhlásila výběrové řízení na nového ředitele ústavu. Předpokládá, že by měl nastoupit do úřadu v polovině srpna.

Tagy: policie ÚSTR

Zdroje: ČTK