Francouzská levice poprvé po 50 letech ovládla Senát

- Aktuality autor: Jan Pastor

Francouzská levice dnes po víc než padesáti letech ovládla Senát, horní komoru francouzského parlamentu. Socialisté podle předběžných výsledků dnešních voleb obdrželi nejméně 23 nových mandátů, což jim zaručuje většinu křesel. Ve volbách se rozhodovalo o obsazení 170 z 348 míst v horní komoře.

Volby do Senátu jsou ve Francii nepřímé. Pětadevadesát procent volitelů tvoří poslanci místních zastupitelstev, zbylých pět procent jsou poslanci regionálních rad. Socialisté budou mít v Senátu většinu poprvé od vzniku Páté republiky v roce 1958.

Převaha levice v Senátu pravicové vládě premiéra Françoise Fillona znesnadní prosazování zákonů. Dobrou platformu získali socialisté i k odstartování kampaně k prezidentským volbám, které Francii čekají za sedm měsíců.

Horní komoru část francouzské veřejnosti považuje za zbytečnou

Horní komoru část francouzské veřejnosti považuje za zbytečnou instituci, je ale důležitou pojistkou proti nekvalitní legislativě a má právo zákonodárné iniciativy. Šéf Senátu je formálně druhým mužem ve státě a v případě indispozice prezidenta se ujímá jeho funkcí.

V senátních volbách byli úspěšní i francouzští Zelení, kteří své zastoupení zvýší z dosavadních čtyř mandátů nejméně na devět.

Prezident Nicolas Sarkozy se po Françoisi Mitterandovi stane další francouzskou hlavou státu, která se bude minimálně v jedné z parlamentních komor potýkat s převahou opozice. Bývalý prezident Mitterand byl po celých 14 let svého funkčního období nucen spolupracovat s pravicovým Senátem a část svého mandátu dokonce s vládou konzervativního premiéra Jacquesa Chiraka. Ten později Mitteranda v prezidentské funkci nahradil.

Tagy: Francie Senát ČR levice

Zdroje: ČTK