"Fotbalový" Chvalovský zpronevěřil miliardu a půl. Čeká ho deset let natvrdo

- Aktuality autor: Danica Klein

Bývalý šéf Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) František Chvalovský má jít za stamilionové úvěrové podvody na Komerční bance z konce 90. let na deset let do vězení. Rozhodl o tom dnes Městský soud v Praze.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Nepodmíněné tresty uložil i zbylým čtyřem mužům. Obžalovaní údajně z banky díky nepravdivým informacím vylákali v přepočtu celkem téměř 1,5 miliardy korun. Všech pět mužů vinu popírá. Rozsudek je nepravomocný a lze se proti němu odvolat.

Předstírali

Úvěrových podvodů se podle dnešního rozhodnutí vedle bývalého šéfa ČMFS a funkcionáře a sponzora fotbalového klubu Chmel Blšany Chvalovského dopustili i další čtyři představitelé několika společností - Ladislavu Filipovi uložil trestní senát osm let, Zdeňku Mezerovi a Miloslavu Brodackému po sedmi letech a Petru Franclovi šest let vězení.

Podle spisu jde o představitele různých firem, které byly personálně a majetkově propojeny. Muži mají zároveň zaplatit Komerční bance stamilionové náhrady škody.

Obžaloba muže viní z toho, že v letech 1998 až 1999 podali za různé společnosti u Komerční banky žádosti o financování obchodů. Spis popisuje několik skutků. Muži před bankou údajně předstírali, že peníze půjdou například na nákup zboží, masa nebo chmele, a jeho vývoz do zahraničí.

V jednom případě měly být peníze údajně určeny na zaplacení přípravných prací souvisejících s výstavbou obytného komplexu v pražském Střížkově.

Jiný druh financování

Půjčené finance ale podle obžaloby použili úplně jinak, především na splácení předchozích dluhů. Ty podle spisu vznikly například při předchozím financování jejich obchodů Komerční bankou, část peněz z úvěrů podle obžaloby putovala i jiným věřitelům. Na úvěrových podvodech měli podle žalobce podíl také zaměstnanci KB.

Obhajoba namítá, že nešlo o úvěrové smlouvy, ale o jiný druh financování - o odkup budoucí pohledávky, v tomto případě za odběrateli zboží. Obhájci v květnu uvedli, že jde o běžný druh obchodu, u kterého nejsou poskytované finance vázány účelem použití, a příjemce tak s nimi může nakládat, jak chce.

Nepravdivé údaje

Advokáti odmítli i napojení Chvalovského a spol. na některé zaměstnance Komerční banky nebo to, že by obžalovaní bance předložili nepravdivé údaje.

Mezera s Brodackým mají Komerční bance podle dnešního rozhodnutí uhradit přes 633 milionů korun, Chvalovský s Filipem přes 465 milionů. Chvalovský s Filipem a Franclem mají zaplatit přes 200 milionů, Francl sám pak kolem 96 milionů.

Tagy: vězení podvod ČMFS

Zdroje: ČTK