Soud rozdal za krádeže vláčků mnohaleté tresty

- Aktuality autor: Danica Klein

Za krádeže stovek železničních modelů za zhruba šest milionů korun uložil dnes odvolací pražský vrchní soud čtveřici mužů tresty od dvou let do 6,5 roku vězení. Zmírnil tak rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové, který zlodějům v lednu vyměřil tresty od tří let do 8,5 roku. Muži se ke krádežím částečně přiznali.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Na 6,5 roku půjde do vězení Petr Velký, který se účastnil všech krádeží. Jeho hlavní spolupachatel Pavel Švrčina dostal o rok mírnější trest. Libor Žihala, který se podílel pouze na zhruba pětině trestných činů, stráví ve vězení 2,5 roku.

Vláčky prodali na burze

Dvouletý trest pak soud udělil Romanu Žlebkovi. Všechny muže poslal odvolací senát do věznice s ostrahou, v minulosti již totiž byli trestáni.

Zloději například vykradli prodejnu vláčků v Německu, čímž způsobili škodu více než 2,5 milionu korun. Modely za téměř půl milionu si pak odnesli z Vagonářského muzea ve Studénce na Novojičínsku, kam se vloupali v srpnu 2008. Vláčky pak prodali na burze.

V červenci 2009 vyloupili také Železniční muzeum v Lužné na Rakovnicku. Mezi ukradenými exponáty byl i model parní lokomotivy z období Rakousko-Uherska v měřítku 1:20. Hodnotu tohoto modelu stanovil znalec na 600.000 korun.

Dolní polovina trestní sadzby

Soudce prvoinstančního soudu pak vyčíslil částku dokonce na 1,5 milionu, protože modelář prý při jeho výrobě strávil nepředstavitelné množství vysoce odborné jemné práce. Soudcův postup však dnes odvolací senát neschválil.

Senát uložil mužům tresty v dolní polovině trestní sazby. "Škoda, kterou způsobili, pouze o málo přesahuje hranici pro škodu velkého rozsahu," uvedla soudkyně Jana Kurešová. Tresty, které jim udělil prvoinstanční soud, označila za nepřiměřeně přísné.

Velký a Švrčina byli podle žalobce fanoušky železničních modelů a v modelech se vyznali. Zatímco průmyslově vyráběné vláčky dál prodávali, unikátní kusy si Velký nechával. Část ukradených modelů se podařilo vrátit původním majitelům.

Tagy: soud policie krádež

Zdroje: ČTK