Fiala musel zrušit návštěvu v Nigérii, země ho v podstatě odmítla přijmout
Návštěva premiéra Petra Fialy v Nigérii byla zrušena. Podle mluvčího české vlády Václava Smolky Abuja dnes oznámila, že není schopna zajistit odpovídající přijetí a program, včetně podnikatelského fóra. Podle diplomatických zdrojů nigerijský krok může souviset s českou podporou Izraele v OSN.
Jeruzalém čelí rostoucí kritice, zejména muslimských zemí, kvůli vzdušným úderům v palestinském Pásmu Gazy, které zahájil po krvavém útoku hnutí Hamás na jižní Izrael.
„Nigérie nám oznámila, že není schopna zajistit odpovídající přijetí a program, včetně podnikatelského fóra, proto jsme se dohodli, že návštěvu rušíme,“ sdělil českým novinářům Smolka. Upřesnil, že oznámení z nigerijské strany přišlo dnes večer. Fiala, který je od pátečního večera na týdenní návštěvě subsaharské Afriky, se proto zdrží v Keni zřejmě déle, než bylo původně v plánu. Na programu má poté návštěvu Ghany a Pobřeží slonoviny.
Česká republika byla spolu se Spojenými státy či Izraelem jednou ze 14 zemí, které 27. října hlasovaly proti rezoluci Valného shromáždění OSN vyzývající k okamžitému humanitárnímu příměří v Pásmu Gazy. Státům, které takto hlasovaly, vadilo zejména to, že text neobsahuje přímé odsouzení Hamásu za masakr izraelských civilistů ze 7. října. Pro přijetí rezoluce, která je první společnou reakci OSN na novou válku Izraele s hnutím Hamás, hlasovalo 121 států včetně Nigérie.
Nigerijský ministr zahraničí Yusuf Tuggar minulý týden při setkání s palestinským velvyslancem v Nigérii Abdalláhem Šavešem zopakoval, že nigerijská vláda podporuje dvoustátní řešení izraelsko-palestinské otázky. Současně odsoudil zabíjení civilistů a obě strany konfliktu vyzval k zastavení bojů, informovala místní média. „Nezáleží na tom, kdo násilí páchá. Nigérie je proti násilí, a pokud jde o současnou situaci v Gaze, Nigérie hlasovala pro zastavení bojů. Takový je náš postoj a takový zůstane,“ prohlásil ministr.
Fiala do Keni přiletěl v neděli z Addis Abeby, kde jednal s vrcholnými představiteli a zahájil česko-etiopské obchodní fórum. Dnes předseda vlády zahájil obchodní fórum v Nairobi a navštívil místní muzeum. V úterý se podle plánu setká s keňským prezidentem Williamem Rutoem a poté se čeká tisková konference. Následně by Fiala měl jednat i s keňským ministrem obrany Adenem Dualem. Další program v Keni vzhledem ke zrušenému odpolednímu odletu do Nigérie je v tuto chvíli nejasný.
V minulosti se několikrát stalo, že musela být plánovaná návštěva českého člena vlády či prezidenta v zahraničí zrušena. Převládají zdravotní důvody, příčinou ale byla třeba i zhoršená bezpečnostní situace, přírodní katastrofa, nové neodkladné záležitosti v Česku či v hostitelské zemi, ale také zhoršení vzájemných vztahů. To se například stalo v roce 2016, kdy Čína zrušila plánovanou cestu ministra zemědělství Mariana Jurečky. Důvody Peking nesdělil a média spekulovala, že příčinou byla schůzka tehdejšího ministra kultury Daniela Hermana s tibetským dalajlamou v Praze.
V říjnu 2003 palestinská politická krize zmařila cestu českého ministra zahraničí Cyrila Svobody do arabských států. Ministr měl navštívit Egypt, Jordánsko a Palestinu. Svoboda nakonec navštívil Palestinu a Egypt v lednu 2004.
Zrušení Fialovy mise v Nigérii souvisí podle části poslanců s podporou Izraele
Zrušení návštěvy premiéra Petra Fialy (ODS) v Nigérii dávají opoziční členové sněmovního zahraničního výboru, které dnes ČTK oslovila, do souvislosti s vystupováním české vlády na podporu Izraele po říjnovém útoku palestinského hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Například poslanec Jaroslav Bžoch (ANO) poukázal na rozdělení zemí Afriky v názoru na izraelsko-palestinský konflikt. Poslanec Jiří Kobza z opozičního hnutí SPD zase uvedl, že Nigérie s diplomatickou zdvořilostí dala jasně najevo, co si o premiérovi myslí.
Podle Bžocha (ANO) jsou země Afriky rozdělené v názoru na izraelsko-palestinský konflikt. „Pokud v některé ze zemí převládá podpora Palestiny, a naši představitelé se fotí na proizraelských demonstracích, je pochopitelný její přístup. Nechtějí mít kvůli návštěvě zhoršenou bezpečností situaci,“ uvedl. Připomenul v této souvislosti zprávy o zrušení cesty ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) do Saúdské Arábie minulý týden.
Poslanec Jiří Kobza z opozičního hnutí SPD uvedl, že Nigérie dala najevo, co si o premiérovi myslí“. „V uvozovkách ‚úspěchy‘ naší zahraniční politiky v tom bezesporu hrají důležitou roli. Myslím, že projevy paní ministryně jistě přispěly k utváření názorů Nigerijců o ČR,“ připomenul nedávné výzvy ministryně obrany Jany Černochové (ODS) k vystoupení Česka z OSN.
Předseda výboru Marek Ženíšek (TOP 09) napsal ČTK z Tel Avivu, že o důvodu zrušení Fialovy cesty nemá informace. V Izraeli se Ženíšek účastní za ČR třídenní mise solidarity, kterou pořádá nezisková nevládní organizace ELNET (European Leadership Network).
„Naznačuje to, že se možná Česko některými přehnanými gesty a nerozumnými výroky čelních politických představitelů vystavuje riziku možné izolace, což není v našem zájmu. Zejména pokud se týká regionálních mocností jako Saúdská Arábie nebo Nigérie,“ napsal ČTK exministr zahraničí z řad sociálních demokratů Tomáš Petříček.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 12.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,250 | 25,370 |
USD | 23,840 | 24,020 |