Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -9°C Polojasno

Farský se v polovině února vzdá poslaneckého mandátu osobně na schůzi Sněmovny

Farský se v polovině února vzdá poslaneckého mandátu osobně na schůzi Sněmovny
„Poslaneckého mandátu se vzdám osobně na příští řádné schůzi sněmovny dne 15. února 2022. Učinit tak na ambasádě není dle společného stanoviska ministerstva spravedlnosti a úřadu vlády možné,“ napsal Farský | zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Poslanec STAN Jan Farský se vzdá poslaneckého mandátu osobně na schůzi Sněmovny 15. února, oznámil dnes na twitteru.

Učinit tak na velvyslanectví ve Spojených státech, kam odjel na půlroční studijní stáž, není podle společného stanoviska ministerstva spravedlnosti a úřadu vlády možné, uvedl.

„Poslaneckého mandátu se vzdám osobně na příští řádné schůzi sněmovny dne 15. února 2022. Učinit tak na ambasádě není dle společného stanoviska ministerstva spravedlnosti a úřadu vlády možné,“ napsal Farský.

Do Spojených států odletěl v polovině ledna. Předtím oznámil, že Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a že získal prestižní stipendium. Vzdal pozice šéfa klubu STAN, mandát si chtěl ponechat s tím, že ze zámoří případně dorazí na klíčová hlasování. Poslanecký plat chtěl posílat několika neziskovým organizacím.

Opoziční politici obvinili Farského z pohrdání voliči, ale i podle představitelů vládních stran bylo jeho rozhodnutí špatné. Po tlaku opozice, koaličních politiků a výzvě mateřského hnutí STAN se později rozhodl, že na poslanecký mandát rezignuje.

Zákon to ale umožňuje udělat buď osobně, nebo formou notářského zápisu. Na základě právních analýz se ukázalo, že odstoupit od poslaneckého mandátu notářským zápisem učiněného v cizině na velvyslanectví, které v rámci konzulárních služeb některé notářské úkony českým občanům poskytuje, nelze.

V dolní komoře má Farského nahradit ředitelka libereckého Divadla F. X. Šaldy Jarmila Levko (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroje: