Dnes je středa 22. května 2024., Svátek má Emil
Počasí dnes 18°C Skoro zataženo

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
Salieri a Mozart ve Formanově filmu Amadeus | zdroj: Foto: Warner Bros

Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.

"Hraju jim hudbu zatím asi dva týdny. Uklidňuje je to a snáší víc vajec," popsal sedmdesátiletý Azíz Teymur tureckým médiím. "Od 30 slepic jsem míval jen dvě až tři vejce denně, nyní jich sbírám 12 za den," pochvaluje si muž z provincie Batman.

Slepice začal Teymur chovat, až když šel do důchodu. Když mu ale dlouho nenesly, konzultoval to s veterináři a zkoušel různé krmné směsi i léčivé přípravky. Pak prý začal hledat řešení na internetu, kde se dočetl o farmáři, který pouštěním klasické hudby kravám zvýšil jejich dojivost.

Před několika lety turecká média psala také o farmáři z provincie Aksaray, který zkoušel klasickou hudbu u krav. "Když jsou v klidu a pohodě, dojí více," řekl tehdy Izzet Koçak, který experimentoval i s virtuální realitou. Kravám pořídil speciální brýle, jimiž jim v kravíně promítal zelené pastviny. Dělal to ale vždy jen asi 20 minut denně a stádo pouštěl i na skutečnou louku, napsala tehdy agentura DPA.

Zdroje: