Exředitel Homolky byl odsouzen k devíti rokům za mřížemi. Usvědčily ho i vlastní fotky s penězi

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Pražský městský soud odsoudil bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého za braní úplatku k devíti rokům za mřížemi a propadnutí majetku. Rozsudek není pravomocný. K usvědčení Dbalého pomohl i jeho vlastní deník a fotografie s penězi. Obhajobu založil na tvrzení, že psal fiktivní dílo.

Bývalý ředitel Nemocnice na Homolce Vladimír Dbalý byl odsouzen na devět let ve vězení

Bývalý ředitel Nemocnice na Homolce Vladimír Dbalý byl odsouzen na devět let ve vězení,zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Dbalého i jeho někdejšího náměstka Michala Toběrného uznal soud vinnými ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, z praní špinavých peněz, z porušování povinnosti při správě cizího majetku a z přijímání úplatků. Zcela se tak ztotožnil s obžalobou. Za tyto činy hrozilo oběma mužům až 12 let za mřížemi. Bývalý primář chirurgie Toběrný má jít do vězení na osm let, k tomu dostal pětimilionový peněžitý trest.

Dbalý s Toběrným podle rozsudku ovlivnili dvě nemocniční zakázky z roku 2009 - tendr na digitalizaci chorobopisů a nákup Leksellova gama nože. Do Dbalého kapsy šly údajně úplatky přesahující 27 milionů korun. Verdikt stanovil, že nemocnice by měla od obžalovaných získat zpátky jako náhradu škody téměř 63 milionů.

Výmluvy na fiktivní záznamy

Poznámky, které nalezla policie při prohlídce Dbalého bytu, se obžalovaný později snažil vydávat za smyšlený spisek z lékařského prostředí. "Tento elektronický diář poskytuje zcela pravdivý obraz o tom, jaké poměry v tehdejší době ve zdravotnictví panovaly včetně způsobů nezákonného obohacování," řekla soudkyně. Poukázala na to, že pečlivé a podrobné lékařovy zápisky obsahovaly i řadu objektivních dat, která bylo možno ověřit.

Podle soudu si neurochirurg Dbalý s nevšední důsledností zapisoval nejen časy a výsledky schůzek, ale i to, jaké přijal benefity, a to zejména peněžní úplatky, které nazýval anglickým hovorovým výrazem pro peníze - moolah, případně moo.

Lékař se hájí tím, že výraz v poznámkách vůbec neznamenal peníze, avšak soudkyně v této souvislosti upozornila na Dbalého složku fotografií, kterou lékař sám nazval "já s moolahem". Slepičková veřejnosti v jednací síni ukázala několik těchto snímků z trestního spisu, na nichž lékař pózuje s balíčkem bankovek nebo se zvěčnil u peněz, před nimiž drží papír s nápisem "cca 28 milionů".

Soud jeho verzi neuvěřil

Dbalého tvrzení, že fotografie měly sloužit k tvorbě zábavného novoročního přání, soudkyně odmítla. Jednak poznamenala, že některé ze snímků vznikly v dubnu, jednak označila za nevěrohodné, že by ředitel známé a prestižní nemocnice rozesílal přání, na kterém stojí u peněz oblečen jen do spodního prádla a rukavic.

Policie navíc u Dbalého zajistila i ručně psanou listinu nazvanou "moo", která obsahuje soupis různých osob a částek.

Tagy: Česko domácí české zdravotnictví nemocnice na Homolce česká justice korupce a úplatkářství

Zdroje: ČTK