Dnes je úterý 24. května 2022., Svátek má Jana
Počasí dnes 24°C Bouřky

Exministři si nechali desetitisícové náhrady na dopravu

Exministři si nechali desetitisícové náhrady na dopravu
zdroj: tisková zpráva

Většina členů Topolánkovy vlády se nechala po loňské demisi kabinetu ještě tři měsíce vozit ve služebních limuzínách. Uvádějí to Lidové noviny s tím, že exministři na to sice měli nárok, ale každý měsíc navíc pobírali třicetitisícové cestovné z rozpočtu parlamentních komor. Státní kasu pak přišel tento špás na 700 tisíc korun.

Peníze čerpali podle Lidových novin (LN) expremiér a šéf ODS Mirek Topolánek, bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS), exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), či někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

"Plnění jsem přijal v dobré víře, bez toho, že bych to vůbec věděl. Nemám komu co vracet," řekl LN Topolánek. Podle propočtů deníku by správně měl vrátit nejméně 20 tisíc korun.

Topolánek se vymluvil na Sobotku

Jak ale LN uvádějí Topolánek připomněl kauzu místopředsedy ČSSD, který si našetřil miliony na vlastní bydlení i díky poslaneckým náhradám. "Až budete po Sobotkovi vymáhat ukradené peníze z fiktivního trvalého pobytu ve Slavkově, tak vůbec začnu o něčem přemýšlet," odepsal prý LN v SMS zprávě Topolánek.

Ivan Langer na svou svoji obranu dodává, že každý rok přispívá významnou měrou na charitu. Podle propočtů LN by měl vrátit zhruba 85 tisíc korun. "Vrátit je nelze, protože jsem je čerpal v souladu se zákonem," uvedl Langer.

Argumenty jako přes kopírák použil i exministr financí Kalousek. Ten podle LN dostal na náhradách na dopravu 75 tisíc. "Nemám v úmyslu kvůli této situaci nějak měnit to, kolik ročně věnuji na veřejně prospěšné projekty," řekl LN.

Pospíšil si peněz na účtu nevšiml

Někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) pak přiznal svou roztržitost. Prý si toho vůbec nevšiml, že peníze na náhrady čerpal neprávem."Jste první, kdo mi to říká. Já to neřeším," odpověděl. Pětadvacetitisícový benefit na vlastní přepravu mu začal chodit na účet okamžitě po demisi vlády.

Deník však přece jen přišel s dobrou zprávou: ve vládě byl jeden z ministrů, který náhrady kupodivu vrátit chce. Jde o exministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09). Ten podle LN již odeslal na konto Senátu 85 tisíc korun.

Tajemník Senátu Petr Kostka se nicméně politiků tak trochu zastal, když řekl, že peníze odchází automaticky na jejich účty. „Je to paušální náhrad. Suma odchází automaticky na účty a nefakturuje se," vysvětlil Kostka.

Dosud přistálo zpět v rozpočtu parlamentních komor sto tisíc korun, dalších čtyři sta tisíc poukázali politici na charitu. LN k tomu dodávají, že se tak stalo až poté, co noviny poukázaly na to, že na jejich účet dorazily desetitisíce korun neprávem.

www.parlamentnilisty.cz