Dnes je neděle 22. května 2022., Svátek má Emil
Počasí dnes 12°C Polojasno

Bursík zřejmě nakonec kandidovat nebude

Bursík zřejmě nakonec kandidovat nebude
zdroj: tisková zpráva

Poslanec Martin Bursík zřejmě vůbec nebude kandidovat za Stranu zelených v květnových sněmovních volbách. Připustil to v rozhovoru pro Rádio Česko.

S opětovnou kandidaturou poslance Martina Bursíka do sněmovny to je jako na houpačce. Bursíka zve do čela své kandidátky ústecká organizace zelených, uvažovalo se o něm také v souvislosti s pražskou kandidátkou. Teď ale Bursík přiznal v rozhovoru pro Rádio Česko, že není rozhodnutý, jestli vůbec do sněmovny chce.

"Po pravdě řečeno, nyní se věnuji jiné záležitosti. Nejsem navíc vnitřně rozhodnutý, zda mám o kandidaturu usilovat, jelikož nemám za sebou potřebné rozhovory s lidmi, kteří by do mé kandidatury byli zainteresováni," řekl Bursík rádiu.

Současný předseda Strany zelených Ondřej Liška tvrdí, že se Bursík musí rozhodnout do pátku. Aby bylo jasno na pražské a ústecké stranické konferenci, které proběhnou během víkendu.

Bursík: Mám čas do poloviny února

Bursík ovšem namítá, že má na rozhodnutí čas do poloviny února. "Republiková rada je zhruba v polovině února. Nechávám stále celou záležitost otevřenou. Zatím nemohu říci, zda budu kandidovat nebo nikoli." Podle Bursíka bude záležet i na tom, jakým směrem se hodlá Strana zelených dále programově ubírat a jací další lidé budou na kandidátce figurovat.

Jenže než se rozhodne, mohl by mít do té doby minimálně pražskou kandidátku obsazenou. Liška totiž nevyloučil spekulaci, že by sám mohl být pražským lídrem. Jedničku na kandidátce přitom před časem nabízel právě Bursíkovi. Zatím je Liška lídrem zelených v Jihomoravském kraji.

Chce se věnovat limitům uhlí

"Není to jednoduché rozhodování a bude záležet na mnoha aspektech. Nyní je ale pro mne prioritou zastavit vlak lobbistů, kteří si udělali mezistanici na Úřadu vlády ČR a rádi by tu jízdu zakončili v Černicích nebo Dolním Jiřetíně, a to ještě před volbami," naznačil Bursík pro Rádio Česko své priority

Podle něj existuje velmi silné úsilí uhelné společnosti ovlivnit a zlobbovat vládu tak, aby došlo k prolomení limitů. „A aby následující vláda, která vzejde poté z voleb, už v podstatě neměla manévrovací prostor a bylo už předem určeno, že tato vláda v nové energetické koncepci potvrdí tento krok. A budou se bourat vesnice a těžit další stovky milionů tun uhlí. Ano, toho se obávám," dodal v rozhlase Bursík.

Už dříve Bursík obvinil premiéra Jana Fischera, že je pod vlivem uhelných lobbistů, a naznačil i možnost korupce. Premiér v pondělí prohlásil, že pod vlivem lobbistů spojených se severočeskými těžebními firmami rozhodně není. A vyzval Bursíka, aby své nařčení proti němu a celé vládě odvolal. To ale poslanec rozhodně učinit nechce.

Naopak na Bursíka v těchto dnech prasklo, že v letech 2000 až 2003 radil tehdejším vlastníkům Mostecké uhelné (MUS), firmám Appian Group a Synergo Group v tom, jak prolomit územní limity pro těžbu uhlí. Ty se týkají stamiliónů tun této dosud nevytěžené suroviny. Za "rady" pak poslanec dostal 1,5 miliónů korun.

Jenže v době, kdy pracoval pro těžařské firmy, radil i ministerstvu životního prostředí v obdobné věci energetické politiky, ovšem zamířené naopak proti prolomení limitů. Že by však byl „dvojitým agentem" - jak ho nazvala média - to Bursík popírá. Jak připomíná dnešní Právo, právě tato kauza ho však může jako politika paradoxně zničit.

                                                                                                                               www.parlamentnilisty.cz