Ex-šéf pražských strážníků Kotrouš dostal u soudu 6 let za korupci

- Aktuality autor: Jakub Konečný

AKTUALIZOVÁNO. Pražský městský soud dnes udělil bývalému šéfovi pražských strážníků Vladimíru Kotroušovi šestiletý trest vězení. Údajně si řekl o úplatek za to, že zajistí trvání smlouvy městské policie s autoservisem Jíša. Podle soudu převzal 350.000 korun. Nepravomocně ho proto uznal vinným z přijetí úplatku a pokusu o zneužití pravomoci úřední osoby. Zakázal mu také na deset let pracovat u policie i městské policie. 

Vladimír Kotrouš

Vladimír Kotrouš,zdroj: Mediafax

Státní zástupkyně Jana Hercegová i Kotrouš si ponechali lhůtu pro podání odvolání, zatím tak není jasné, zda případ poputuje na vyšší instanci. Žalobkyně byla s výší uloženého trestu vězení spokojená, sama totiž navrhovala trest na spodní hranici zákonné sazby, která byla od pěti do dvanácti let. Zváží však podání odvolání kvůli tomu, že soud neuložil Kotroušovi peněžitý trest 300.000 korun, jak žádala. Kotrouš po vyhlášení verdiktu s novináři nekomunikoval. 

Bývalý šéf strážníků chtěl podle žalobců po Josefu Jíšovi, jehož opravna se starala o vozy městské policie od roku 2005, ve čtvrtletních splátkách pět procent z objemu prostředků, které strážníkům za rok fakturovala. Částky požadoval za to, že zajistí trvání smlouvy mezi městskou policií a autoservisem. Chtěl tak podle státního zástupce získat nejméně 1,2 milionu korun. 

350 tisíc vzal jako úplatek

Šestačtyřicetiletý Kotrouš údajně od Jíši převzal na dvou schůzkách nejdříve 200.000 a poté dalších 150.000 korun. Zbytek peněz nedostal, detektivové ho totiž loni 25. listopadu zadrželi v jeho služebním voze s úplatkem v okolí pražské Jižní spojky. 

Muž se k přijetí 150.000 korun, s nimiž ho policie zadržela, přiznal. Přijetí peněz odůvodnil tehdejší tíživou finanční situací. "Poslední rok bylo peklo, hrozně mě to mrzí," uvedl v dnešní závěrečné řeči. Popřel ale, že by převzal i 200.000 korun, které se nikdy nenašly, i to, že po Jíšovi žádal další peníze. 

Soud obhajobě neuvěřil

Soud však jeho obhajobě neuvěřil. "Dílčím způsobem převzal 350.000 korun, zbytek žádal," prohlásil předseda senátu Kamil Kydalka. Neztotožnil se ani s názorem Kotroušovy obhájkyně Petry Karbanové ohledně toho, že exšéf strážníků nejednal jako úřední osoba. "Obžalovaný evidentně zneužíval pravomoc úřední osoby," uvedl stručně v odůvodnění verdiktu Kydalka. 

Soud se při rozhodnutí podle něho opíral zejména o svědectví Jíši, kterému Kotrouš o úplatek řekl. Vycházel také z nahrávky, kterou majitel autoservisu při jedné ze schůzek s Kotroušem pořídil, ale i z policejních odposlechů. 

Stopy chemikálie prozradily peníze

Stěžejním důkazem pak byla stopa chemikálie z 200.000 korun, které byly označené policií, na Kotroušových kalhotech. To se dnes Kotrouš snažil zpochybnit protokolem o chemické analýze, podle níž na kalhotech látka nalezená nebyla. Soud však jím předložený důkaz neakceptoval a vycházel z policejního zkoumání. "Částečně jeho obhajobu vyvrací i jeho manželka, která říkala, že zas taková finanční tíseň to nebyla, že to zvládli dobře," dodal soudce. 

Soud Kotroušovi uložil rovněž trest propadnutí 103.000 korun, které u něj nalezla. "Máme za to, že nebylo prokázáno, jakým způsobem k nim obžalovaný přišel," uvedl Kydalka. Podle něho zvolil soud raději tento typ trestu než uložení peněžitého, jak žádala Hercegová. Vzhledem k tomu, že Kotrouš dosud nebyl trestán, zařadil jej soud do mírnějšího typu vězení s dozorem.

Tagy: Praha korupce kotrouš strážníci

Zdroje: ČTK