Komunisté významně ovlivní volbu prezidenta svým doporučením

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Politologové, soudí, že doporučení komunistické strany jejím voličům, zda mají dát hlas při prezidentských volbách expremiérovi Miloši Zemanovi nebo místopředsedovi ČSSD Jiřímu Dienstbierovi, může výrazně ovlivnit jejich rozhodování.

Jiří Dienstbier

Jiří Dienstbier,zdroj: Mediafax

KSČM vlastního kandidáta do volebního klání jako jediná parlamentní strana neposílá. Zeman a Dienstbier se budou o její podporu ucházet na pátečním jednání výkonného výboru KSČM. O podpoře jednomu z nich s konečnou platností rozhodne 8. prosince stranický ústřední výbor. 

Podle sociologa a politologa Jana Herzmanna platí, že stálí příznivci KSČM, ne ti, kteří jí dávají své hlasy z protestních důvodů, jsou disciplinovaným elektorátem. "Domnívám se, že budou velmi vážně přihlížet k doporučení strany zvlášť, kdyby bylo podpořeno některou výraznou osobností, a tady mě napadá europoslanec Vladimír Remek," uvedl. 

Antikomunisté budou jistě volit proti doporučení

Podle Herzmanna existuje také velká skupina voličů, kteří si nepřejí KSČM. Ti by mohli doporučení KSČM pochopit jako posilování jejího vlivu a mohli by cíleně hlasovat proti němu. Podotkl, že se to projevilo v druhém kole senátních voleb, v němž KSČM po úspěchu v prvním kole propadla. "Já si myslím, že se projeví obě tendence, a v tuto chvíli je obtížné říci, která převáží," uvedl. Osobně prý soudí, že kdyby "nositelem doporučení" byl Remek, tak kandidátovi spíš pomůže. 

KSČM bude jistě zvažovat, jak se důsledky jejího doporučení promítnou do situace po sněmovních volbách, a proto se zřejmě bude chtít více sblížit s ČSSD. "To by nahrávalo tomu, aby doporučila Dienstbiera," uzavřel Herzmann. 

Dienstbier podle všeho vypadne

Zemanovi dává naopak více šancí na komunistickou podporu politolog Oskar Krejčí. Je přesvědčen, že Dienstbier tak jako tak vypadne v prvním kole. Pokud k tomuto závěru dospějí i komunisté, pak podpoří Zemana, zdůraznil. 

Dienstbierův problém je podle Krejčího v tom, že je sice nejpopulárnější politik, ale nesplňuje představu o prezidentovi, kterou má většina Čechů. Bude přijatelný, až bude mít za sebou nějaké úspěchy a více životních zkušeností. Lidé si nyní budou přát v prezidentském křesle "zkušeného a krizí odzkoušeného" člověka, jako je Zeman, který převzal vládu v době, kdy klesal hrubý domácí produkt a za jeho vládnutí začal opět stoupat. 

Nyní komunistickým voličům, kteří jsou podle výzkumů veřejného mínění bezradní z toho, komu mají dát svůj hlas, doporučení KSČM zjednoduší rozhodování, soudí politolog. 

O tom, že KSČM doporučí volit Zemana a že to vezmou její příznivci v potaz, je přesvědčen i politolog Bohumil Doležal. Soudí ale, že věci by více prospělo, kdyby KSČM Zemana podpořila diskrétně. Zveřejněním jednání o podpoře podle něj komunisté zřejmě chtějí upozornit na to, jak jsou důležití jako strana, protože mohou výrazně promluvit do prezidentské volby.

Tagy: ČSSD kandidatura KSČM prezidentské volby prezidentská kandidatura

Zdroje: ČTK