Euro kvůli ukrajinské krizi kleslo na devítiměsíční minimum

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Euro se v průběhu středečního obchodování strmě propadlo na nové devítiměsíční minimum vůči americkému dolaru. Pokles je důsledkem stále rostoucích obav investorů z ukrajinské krize a nepříznivé ekonomické údaje z eurozóny.  

Euro bankovky

Euro bankovky,zdroj: ThinkStock

Euro sestoupilo až na 1,3331 USD, tedy na nejnižší úroveň od začátku loňského listopadu. Takzvaný dolarový index, který vyjadřuje hodnotu americké měny vůči koši dalších šesti hlavních světových měn, se naopak vyšplhal na 11měsíční maximum 81,716 bodu. Podle analytiků těžil z odklonu investorů od rizikovějších měn. 

Ruská armáda podle NATO na západní hranici soustředila jednotky o síle 20 tisíc mužů a hrozí nebezpečí, že je vyšle na Ukrajinu pod záminkou humanitární nebo mírové mise. Na nebezpečí ruské intervence upozornil i polský premiér Donald Tusk a ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. Moskva obvinění rozhořčeně odmítá. 

"Rostou obavy z dalšího vyostření vztahů mezi Západem a Ruskem," uvedl analytik Valentin Marinov ze společnosti Citigroup. Upozornil, že napětí kolem Ukrajiny společně se slabým hospodářským oživením v eurozóně podporuje očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) přikročí k agresivnějšímu uvolňování měnové politiky. 

Italská ekonomika se podle dnešních údajů nečekaně vrátila do recese. Hrubý domácí produkt Itálie ve druhém čtvrtletí klesl o 0,2 procenta, finanční trhy přitom počítaly s růstem. Překvapivý pokles vykázaly rovněž červnové zakázky německých průmyslových podniků. 

Tagy: Euro měna ukrajinská krize

Zdroje: ČTK