Řidička nárazem zabila jedenáctiletého chlapce, poté ujela. Odsedí si osm let

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ústecký okresní soud poslal na sedm let za mříže Martu Buncíkovou za to, že pod vlivem léků srazila v Povrlech na Ústecku jedenáctiletého chlapce a z místa nehody ujela. Navíc jí byla nařízena ústavní léčba kvůli závislosti na alkoholu a lécích. Osm let si také řidička nesedne za volant. Matce mrtvého chlapce musí zaplatit odškodné ve výši tři miliony korun.

Rozsudek

Rozsudek,zdroj: ThinkStock

Tragická nehoda se stala v Ústecké ulici v Povrlech 12. listopadu 2012. Z obžaloby vyplývá, že Buncíková před jízdou požila antidepresiva, lék proti křečím a prášek na spaní. "Jela jsem od dcery a udělalo se mi špatně, tak jsem zastavila a vzala si prášky. Asi po deseti minutách jsem jela dál," řekla ve středu Buncíková. Podle soudu pak přejela na chodník vedoucí po pravé straně silnice a jela po něm ještě minimálně 18 metrů. V rychlosti kolem 50 kilometrů narazila do jedenáctiletého chlapce, který stál k přijíždějícímu mercedesu bokem. Po nárazu byl vržen na kapotu a do čelního skla auta a následně odhozen vpravo na travnatou plochu. Utrpěl mnohačetná poranění včetně pohmoždění mozku a na místě zemřel. 

Buncíková u soudu tvrdila, že ji oslnil protijedoucí nákladní vůz a zřejmě srazila psa, její obhajobě ale soud neuvěřil. "Za osm let, co se zabývám dopravními nehodami, jsem se s takovým případem nesetkal. I postoj paní obžalované, který byl naprosto neuvěřitelný, nebyl tam žádný zájem, žádná snaha, tak v téhle situaci nelze ukládat jiný trest než na horní hranici trestní sazby," řekl předseda senátu Martin Šámal. 

Žena je podle soudce hysterická osobnost

Podle znalců nemělo dítě šanci přežít. Od chvíle, kdy žena vjela na chodník, do nárazu, uběhla pouhá sekunda. Policisté ji zadrželi několik desítek minut po nehodě doma. Byla i opilá, krevní zkouška prokázala 1,76 promile alkoholu. Nepovedlo se ale prokázat, že byla pod vlivem alkoholu už ve chvíli, kdy dítě srazila. Tvrdí, že si po nehodě otevřela lahev vodky. 

Znalec z oboru psychiatrie ženu označil za hysterickou osobnost, která je závislá na lécích a alkoholu a potřebuje ústavní léčbu. Žena vystřídala řadu lékařů. Pokud jí některý nechtěl předepsat silná antidepresiva, šla k jinému. 

Matce mrtvého chlapce, která tragédií přišla o jediné dítě, soud přiznal nemajetkovou újmu tři miliony korun. Zmocněnec rodiny požadoval sedm milionů. "Je nepochybné, že utrpěla závažnou ztrátu, že s ní mohl chlapec být ještě dalších minimálně 30 let," doplnil Šámal. 

Soud ženu potrestal i za jízdu v opilosti. Policisté ji přistihli loni v prosinci za volantem s více než 1,7 promile. 

Rozsudek není pravomocný, Buncíková se na místě odvolala. Případem se tak bude zabývat ústecký krajský soud. 

Tagy: vězení řidička pokuta smrt dítěte

Zdroje: ČTK