Epidemie eboly je nejhorší v historii. WHO schválila používání experimentálních léků

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Virus ebola má na svědomí přes tisíc životů. V úterý zemřel první Evropan. Světová zdravotnická organizace (WHO) rozhodla, že je etické použít k léčbě i neschválené léky a vakcíny. S touto procedurou musí ovšem pacient souhlasit. Ještě tento týden má USA do Libérie zaslat experimentální lék - na žádost liberijské prezidentky. Vzorek má být použit k záchraně dvou nakažených lékařů. Nynější epidemie je zatím nejhorší za posledních 40 let. Tehdy byla nemoc poprvé diagnostikována u člověka

Boj s ebolou

Boj s ebolou,zdroj: Profimedia.cz

Experti na etiku, které svolala Světová zdravotnická organizace (WHO), v úterý rozhodli, že je etické používat k záchraně osob nakažených smrtícím virem ebola experimentální léčbu, tedy zatím neschválené léky či vakcíny. Zdůraznili, že je ale třeba, aby pacienti s touto formou léčby souhlasili, uvedla agentura Reuters. WHO rovněž oznámila, že počet obětí eboly vzrostl na 1013.

Jak WHO ve svém prohlášení uvedla, při podávání experimentálních léků je třeba dodržovat určitá pravidla, mezi která patří "informovaný souhlas pacienta, svoboda volby, důvěrnost, respekt k pacientovi, zachování jeho důstojnosti a zapojení okolní komunity".

Americký prezident Barack Obama v pondělí vyhověl žádosti liberijské vlády a povolil odeslání vzorků experimentálního léku proti ebole do západoafrické země. Neschválený medikament má být odeslán do Libérie tento týden. Jak uvedl liberijský ministr, vzorek vystačí na léčbu dvou nakažených lékařů.

Obamu o pomoc v pátek dopisem požádala liberijská prezidentka Ellen Johnsonová Sirleafová. Odeslání dávky experimentálního léku do Afriky schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) a podpořila ho i šéfka WHO Margaret Chanová.

Liberijský ministr informací Lewis Brown v úterý uvedl, že země získá vzorky, které by mohly vyléčit jen dva nakažené liberijské lékaře. Ministerstvo zdravotnictví je prý již v kontaktu se společností Mapp Biopharmaceutical, která lék ZMapp vyrábí. Oba nemocní lékaři písemně souhlasili s touto formou léčby, dodal ministr.

Klinické testy experimentální očkovací látky by měly začít již brzy, oznámila britská farmaceutická společnosti GlaxoSmithKline, která vyvíjí vakcínu spolu s americkými vědci. Nynější epidemie je podle WHO nejhorší od chvíle, kdy byla ebola před téměř 40 lety poprvé identifikována u člověka.

I kdyby vše šlo rychle a byly zavedeny nouzové postupy, nová vakcína nebude podle expertů připravená k širokému použití před rokem 2015. Experimentální lék dostali zatím dva Američané, kteří se v Africe virem krvácivé horečky nakazili, a jako vůbec první Evropan španělský duchovní Miguel Pajares. Ten v úterý smrtícímu viru podlehl.

Podle úterních informací WHO si epidemie eboly vyžádala již 1013 lidských životů; celkem 1848 lidí bylo nemocí nakaženo. Za poslední tři dny nemoci v západní Africe podlehlo 52 lidí a experti zaznamenali 69 nových případů. Největší počet úmrtí za uplynulé tři dny ohlásila Libérie, kde zemřelo 29 lidí. V Sieře Leone to bylo 17 lidí a šest mrtvých ohlásila Guinea.

Japonsko v úterý rozhodlo, že z Guineje, Libérie a Sierry Leone raději evakuuje 24 svých občanů, kteří zde pracovali v zemědělství, zdravotnictví a na stavbách. Žádný z nich prý nevykazuje symptomy nemoci. V karanténě se ale podle AFP nachází osm čínských zdravotníků, kteří se v Sieře Leone podíleli na léčbě nakažených pacientů. Jde o sedm lékařů a jednu zdravotní sestru. Čínský velvyslanec v zemi odmítl upřesnit, zda vykazovali symptomy nemoci.

Co je to ebola?


    - Ebola (též krvácivá horečka) je jednou z nejnebezpečnějších chorob na světě - je vysoce nakažlivá a úmrtnost na ni dosahuje až 90 procent. Neexistuje proti ní vakcína, ač některé se testují. "Léčba" spočívá jen v podpůrné terapii - rehydrataci pacienta, udržování krevního tlaku a prokysličení a v léčbě případných dalších infekcí.

- Způsobuje ji virus ebola, nazvaný podle řeky Ebola v Konžské demokratické republice (Kongo; dříve Zair), kde byla tato nemoc v roce 1976 poprvé identifikována. Epidemie tehdy propukla v konžské vesnici Yambuku a v Nzaře v sousedním Súdánu a zemřelo na ni 431 ze 602 nakažených. Nový virus tam objevil tehdy 27letý belgický lékař Peter Piot.

- Diagnostika eboly je obtížná, protože prvotní symptomy jsou neurčité, respektive připomínají jiné choroby. Nemocný cítí slabost, bolesti svalů, hlavy a v krku, má zarudlé oči, může cítit bolest na hrudi a mít obtíže při dýchání a polykání. Provází ji náhlá horečka. Posléze se objeví zvracení, průjem, vyrážka a začínají selhávat orgány, nejprve ledviny a játra. V některých případech se objevuje vnitřní či vnější krvácení.

- Symptomy se mohou objevit dva až 21 dnů po nakažení. Přenáší se krví, sekrety a tělesnými tekutinami nemocného; je třeba se proto vyvarovat například i kontaktu s použitými ručníky. Častými oběťmi jsou zdravotníci ošetřující nemocné, pokud nepoužívají rukavice, masky a ochranné brýle. Člověk může být přenašečem viru někdy až sedm týdnů po uzdravení.

- Přirozenými hostiteli viru ebola jsou netopýři živící se ovocem. V Africe byly zdokumentovány také případy nákazy při kontaktu s uhynulými či nemocnými opicemi, lesními antilopami či dikobrazy.

- Všechny dosavadní epidemie eboly postihly africký kontinent. Nejvíce obětí (431) si vyžádal hned první známý výskyt eboly v roce 1976 (v Kongu a Súdánu); druhý nejvyšší počet lidí (254) zabil virus eboly v roce 1995 rovněž v Kongu, 224 osob jí podlehlo v roce 2000 v Ugandě a zatím poslední větší epidemie eboly postihla v roce 2007 Kongo, kde na ni tehdy zemřelo 187 lidí.

- Současná epidemie vypukla loni v prosinci v Guineji (že jde o ebolu bylo oznámeno v březnu) a rozšířila se do Sierry Leone, Libérie a Nigérie; dosud si vyžádala na 1013 obětí, nakaženo je přes 1800 osob.

- První evropskou obětí současné epidemii eboly se stal španělský duchovní Miguel Pajares, který byl minulý týden evakuován z Libérie do madridské nemocnice. Nepomohlo mu ani dosud neschválené sérum ZMapp, které dostali i dva Američané rovněž v Africe nakažení ebolou a hospitalizovaní nyní v USA. Jejich stav se ale po podání séra údajně nadále zlepšuje.

Tagy: nemoc léčba lék Libérie ebola

Zdroje: ČTK