Džihád fotbalu? Autobus Dortmundu zasáhly exploze, obránce skončil v nemocnici

AKTUALITA - Aktuality autor: red

Tři výbuchy v úterý poškodily v Dortmundu autobus domácího fotbalového týmu Borussia. Podle policie jde o cílený útok a vyšetřují ho jako pokus o zabití. Na místě exploze ležel vzkaz, dosud však není známo, kdo za útokem stojí.

Autobus dortmundských fotbalistů poškozený explozí

Autobus dortmundských fotbalistů poškozený explozí,zdroj: Profimedia.cz

Útok se stal během cesty na čtvrtfinále Ligy mistrů, na kterém se měl Dortmund utkat s Monakem. Exploze zranila španělského obránce Marca Bartra, který skončil v nemocnici, kde ho později operovali. Měl zlomené zápěstí a střepy v paži. Policista, který autobus doprovázel na motorce utrpěl akustické trauma a šok. 

Musíme vycházet z toho a od začátku jsme z toho vycházeli, že se jedná o cílený útok na tým Dortmundu," uvedl dortmundský policejní prezident Gregor Lange.  

Podle policie byly výbušniny ukryté v křoví u silnice a zatím se neví, o jakou výbušninu šlo. Později byl také nalezen podezřelý předmět u hotelu Borrusie, o výbušninu se však nakonec nejednalo. 

Vyšetřování útoku na fotbalisty převzalo německé nejvyšší státní zastupitelství, které je běžně zodpovědné za stíhání závažných teroristických činů. Existuje totiž podezření na islamistický motiv útoku. 

Státní zástupkyně Sandra Lückeová totiž už včera uvedla, že se blízko místa činu našli policisté psaní. Nalezený dopis podle deníku Süddeutsche Zeitung začíná slovy o Alláhovi. Dále se v něm píše o berlínském, prosincovém útoku a o zapojení Německa do boje proti takzvanému Islámskému státu.

Proto, stojí dále v textu, jsou nyní sportovci a další prominenti v Německu i v jiných "křižáckých zemích" na "listině smrti" Islámského státu. Autor dopisu požaduje, aby Německo stáhlo průzkumné letouny Tornado využívané v boji proti IS a aby uzavřela základnu amerických vojsk v západoněmeckém Ramsteinu.

Vyšetřovatelé ve spolupráci s odborníky na islám pokračují v analýze listu. Na závěrečné hodnocení je podle nich ještě brzy. Ve hře je i možnost, že se skutečný pachatel snaží vyšetřovatele zmást. Podobný způsob přiznání se k činu je totiž u islamistů nezvyklý.

Mezitím se podle agentury DPA objevilo další psaní, které se od úterního večera šíří internetem. Kdosi v něm napadá politiku fotbalového Dortmundu, který prý nedostatečně tvrdě postupuje proti rasistům, nacistům a pravicovým populistům. Autobus byl podle tohoto dopisu napaden jako symbol politiky fotbalového týmu. Vyšetřovatelé zkoumají autenticitu textu.

Útok na fotbalisty vyvolal v Německu šok a sportovcům, včetně zraněného Bracca, poslali vzkaz někteří politici. 

"Rychle se uzdrav Marcu Bartro! Velká reakce fanoušků Monaka. Dnes večer všichni stojí při BVB," uvedl například mluvčí křesťanskodemokratické kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert. Narážel tak na to, že fanoušci fotbalistů Monaka po odřeknutí zápasu solidárně skandovali "Dortmund, Dortmund". Řada příznivců domácího týmu jim zase na sociálních sítích nabízela ubytování zdarma.

"Šokující zpráva. Naše myšlenky jsou při BVB. You'll never walk alone!" napsal zase s odkazem na známou fotbalovou hymnu ministr spravedlnosti Heiko Maas (SPD). Velmi podobné byly i reakce opozičních politiků za Zelené nebo Levici.

Čtvrtfinálový zápas se nakonec uskuteční ve středu večer.

"Hráči to dají stranou a budou schopni podat obvyklý výkon," je přesvědčen předseda dortmundského klubu Reinhard Rauball. "Nejhorší by bylo, kdyby ti, co ten útok zosnovali, dosáhli svého," uvedl.


 

Tagy: Německo zahraničí Liga mistrů útoky a atentáty sportovní zajímavosti a kuriozity

Zdroje: ČTK