Pětidenní příměří v Jemenu vypršelo, koalice obnovila nálety

- Aktuality autor: roj

Ihned poté, co v noci na dnešek v Jemenu vypršelo pětidenní humanitární příměří, obnovila koalice arabských států se Saúdskou Arábií v čele nálety na šíitské povstalce. Další příměří prý v plánu nemá, i když k němu OSN vyzývá, protože ho povstalci porušovali. Bude se však snažit vyhýbat bombardování přístavů, kterými do země proudí humanitární pomoc.

Pětidenní příměří skončilo, boje v Jemenu se opět obnovily

Pětidenní příměří skončilo, boje v Jemenu se opět obnovily,zdroj: Profimedia.cz

Arabská koalice podniká nálety proti rebelům a bojovníkům loajálním bývalému prezidentu Alí Abdalláhu Sálihovi od konce března. Údery mají oslabit povstalce podporované Íránem a vrátit kontrolu nad zemí prezidentovi Abdar Rabbúovi Mansúrovi Hádímu, který ze země v březnu uprchl. 

Příměří bylo porušováno již od jeho počátku. Zmocněnec OSN pro Jemen v neděli vyzval k prodloužení příměří, podle jemenského viceprezidenta Chálida Baháha to ale bude záležet na situaci v terénu. Jemenská armáda ale návrh OSN přivítala, řekl armádní mluvčí.

Jemenský ministr zahraničí Rijád Jasín, který je stejně jako Hádí v exilu, dnes řekl, že o dalším příměří se neuvažuje. Letectvo se podle něj ale bude vyhýbat bombardování přístavů Aden a Hudajdá a také letiště v Saná, aby humanitární pomoc mohla do Jemenu dále proudit. 

Írán posílá údajně humanitární pomoc

Pomoc do Jemenu poslal také Írán, který dnes oznámil, že jeho plavidlo je v Adenském zálivu a chrání ho íránské vojenské lodě. Kapitána podle íránské agentury Tasním kontaktovala 34. flotila íránského námořnictva a sdělila, že popluje poblíž. Vojenské lodě mají plavidlo s nákladem eskortovat do Hudajdy a očekává se, že tam Íránci budou 21. května.

Írán podporuje jemenské šíity a Saúdská Arábie tvrdí, že je také vyzbrojuje pod záminkou humanitární pomoci. Původně Saúdská Arábie oznámila, že se íránská loď bude muset podrobit prohlídce, což ale Írán vyloučil. 

Americký ministr zahraničí John Kerry, který je v Jižní Koreji, dnes řekl, že USA by prodloužení humanitárního příměří uvítaly. Sdělil ale také, že šíité situaci komplikovali. Byli prý aktivní na hranici se Saúdskou Arábií a přesunuli tam část své raketové techniky. "Saúdská Arábie začala jednat. Jsme pro prodloužení humanitárního příměří, ale za daných podmínek by to nyní bylo těžké," řekl Kerry. 

V Rijádu začalo v neděli třídenní setkání jemenských politických sil, které svolal prezident Hádí a Saúdská Arábie pod záštitou Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC). Na schůzce je přítomno kolem 400 jemenských politiků a kmenových vůdců, neúčastní se jí ale šíitští povstalci, kteří kontrolují jemenskou metropoli a velkou část severního Jemenu. 

Jeden z poradců íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího dnes řekl, že Saúdská Arábie nemůže být hostitelem podobného setkání, protože je účastníkem konfliktu. 

Krize začala loni v září, kdy šíitské oddíly obsadily hlavní město Saná. Rijád v březnu sestavil koalici, která ve snaze bránit Hádího zájmy zahájila letecké údery na Jemen. Teherán přiznává, že šíitským povstalcům poskytuje politickou a humanitární pomoc, popírá ale, že je vyzbrojuje. Podle OSN si boje od 19. března vyžádaly více než 1400 obětí. 

Tagy: zahraničí Jemen války a ozbrojené konflikty konflikt v Jemenu

Zdroje: ČTK