Dva lídři budou jednat o nové vládě. Shodne se Sobotka s Bělobrádkem?

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka a jeho lidovecký protějšek Pavel Bělobrádek se dnes sejdou k jednání o podobě budoucí vlády. Očekává se, že se dotknou také sporného bodu církevních restitucí. Lidovci trvají na jejich zachování ve schválené podobě. ČSSD chce naopak otevřít debatu s náboženskými obcemi o přehodnocení koncepce majetkového vyrovnání. K revizi již schválené zákonné úpravy se přiklání i hnutí ANO. 

Pavel Bělobrádek

Pavel Bělobrádek,zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

Lidovci dnes chtějí apelovat na ČSSD, aby zahájila trojstranná vyjednávání o podobě budoucí vlády. Současné tempo rozhovorů o možné koalici je neuspokojuje. Bělobrádek bude chtít na schůzce zároveň otevřít téma obsazení postů v orgánech Sněmovny, řekl místopředseda lidovců Marian Jurečka. Dolní komora poprvé v novém složení začne v pondělí. 

Podle Jurečky se těžko hledá shoda na klíčových otázkách v případě, že se strany scházejí pouze ve dvojicích, jak to bylo dosud. "Chápali jsme to na začátku, ale nyní by mělo smysl zrychlit," řekl. KDU-ČSL chce zhruba do dvou týdnů vědět, zda pro ni má smysl uvažovat o účasti ve vládě. 

Strany se liší například v názoru na zvyšování daní, které lidovci odmítají. Po úterním jednání expertních týmů ČSSD a hnutí ANO je ale možné, že daňové sazby zůstanou do roku 2016 na dnešní úrovni. 

Zvyšování daní kromě KDU-ČSL odmítá i ANO. Progresivní zdanění však patřilo k zásadním předvolebním slibům sociální demokracie. ČSSD nyní připustila, že v koaliční smlouvě zvýšená sazba pro vysokopříjmové skupiny nemusí být uvedena.

Tagy: nová vláda sestavování kabinetu

Zdroje: ČTK