Čínský obchodník s rýží si vymyslel, že koupil americkou banku. Vyfasoval doživotí

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Čínský obchodník s rýží, který se proslavil v loňském roce, když podvodně tvrdil, že koupil americkou banku, dostal v úterý doživotní trest vězení. Soud ho shledal vinným z falšování faktur, aby se vyhnul placení daní. Informovala o tom dnes agentura AP. 

Soud ve východočínském městě Wen-čou v rozsudku uvedl, že se odsouzený Lin Čchun-pching vyhnul zaplacení milionů jüanů na daních tím, že v období od září 2011 do května 2012 vystavoval falešné faktury. 

Lin se stal slavným začátkem roku 2012, když státní sdělovací prostředky zveřejnily jeho tvrzení, že za 60 milionů dolarů koupil banku v americkém státě Delaware. Tato bezprecedentní koupě mu vynesla nejen slávu, ale i politické povýšení. 

Akvizice v zahraničí jsou v Číně předmětem značné pýchy, protože se tím podle Číňanů potvrzuje jejich sílící ekonomická moc. Koupě americké banky byla v tomto ohledu silným symbolem čínského triumfu a amerického úpadku. 

Příběh přilákal tolik pozornosti, že se čínští novináři obeznámení s americkými reáliemi rozhodli Linovo tvrzení prověřit - a zjistili, že žádná taková banka neexistuje. V červnu byl pak Lin zadržen s podezřením na daňové úniky. 

Tagy: doživotí Číňan

Zdroje: ČTK