Dva atentáty v iráckém Chálisu mají desítky obětí

- Aktuality autor: red

Více než čtyřicet mrtvých a desítky zraněných si v pátek vyžádaly dva atentáty v iráckém městě Chális, které leží severně od metropole Bagdádu.

O bilanci nejhorších násilností od parlamentních voleb 7. března informovaly tiskové agentury s odvoláním na iráckou policii. 

Policejní zdroj z provincie Dijála, kde poutní místo Chális leží, upřesnil, že v jednom případě explodovala nálož v zaparkovaném automobilu, zatímco v druhém se odpálil sebevražedný atentátník. 

Obě nálože současně vybuchly před kavárnou a restaurací v Chálisu sotva hodinu před plánovaným vyhlášením výsledků, které měla ústřední volební komise zveřejnit v bagdádském hotelu Rašíd v 17:00 SEČ. Vyhlašování výsledků se zatím z neznámých důvodů protahuje. Agentura AP uvedla, že premiér Núrí Málikí chce po plánované tiskové konferenci pronést projev k národu. 

Není zatím jasné, zda mají útoky v Chálisu nějakou souvislost s plánovaným zveřejněním vítěze voleb.

Očekává se však velmi těsný zisk dvou favorizovaných volebních koalic a kvůli obavám z možného vypuknutí násilností po vyhlášení výsledků někteří iráčtí politici i strany v tomto týdnu požadovaly odklad tohoto kroku. Volební komise to ale odmítla, stejně jako žádost o přepočítání hlasů.

Tagy: násilí Irák

Zdroje: ČTK