Atény žádají EU o zásah proti ratingovým agenturám

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Řecký ministr financí Jorgos Papakonstantin ve čtvrtek požádal Evropskou unii o urychlený zásah do aktivit ratingových agentur. Ty prý podle Atén "nevyváženě a neoprávněně" snižují úvěrová hodnocení Řecka a dalších zemí eurozóny ohrožených vysokými dluhy.

Ministr to napsal v dopise, jehož obsah má k dispozici agentura AP. 

Řecká vláda tento týden ostře reagovala na krok agentury Moody's, která v pondělí srazila řecký rating o plné tři stupně a snížila jej tím ještě hlouběji do spekulativního pásma. Podle Papakonstantina takové kroky vytvářejí škodlivá "sebenaplňující se proroctví". Dnes Moody's snížila o jeden stupeň rating Španělska, další zranitelné země eurozóny. 

Podejme na Moody´s žalobu

Snížením ratingu Řecka dala Moody's najevo, že příliš nevěří, že země dokáže bez řízeného bankrotu a restrukturalizace a odpisu části dluhů dlouhodoběji finančně přežívat. Reakce řecké vlády na krok Moody's byla velmi bouřlivá a část politiků žádá, aby kabinet podal na agenturu žalobu a přinutil ji uhradit škody, které Řecku vznikly. 

Moody's však podle pozorovatelů spíše jen zpětně kopíruje názor trhu, který už v podstatě nad Řeckem zlomil hůl a považuje jej za v podstatě nesolventní. Tento týden úrokový výnos desetiletých řeckých státních dluhopisů dosáhl nevídaných 13 procent.

Loni v květnu bylo Řecko nuceno požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový o rozsáhlou finanční pomoc poté, co tyto výnosy překročily sedm procent. Naposledy přitom Moody's snížila řecký rating loni v červnu a od té doby řecké úrokové výnosy neustále rostou i bez přičinění ratingových agentur. 

Řízený bankrot by byl pro Řecko výhodnější

Ratingem agentura označuje míru pravděpodobnosti, s níž je hodnocení subjekt podle ní schopen splácet závazky. Tato pravděpodobnost hraje zásadní roli při tržním stanovování cen a výnosů dluhopisů. Čím je riziko vyšší, tím vyšší úroky investoři požadují. Vysoké výnosy pak zvyšují náklady obsluhy dluhu, což prohlubuje finanční krizi a bez finanční pomoci vede k odepření splácet dluhy nebo ke státnímu bankrotu. 

Řecko může na pomoci přežívat do roku 2013. Vzhledem k vývoji úroků přitom většina analytiků nečeká, že by se mohla země bez restrukturalizace dluhů finančně osamostatnit a vrátit se na trhy. Podle nich by alternativa řízeného bankrotu už byla pro zemi mnohem výhodnější.

Tagy: EU Řecko zásah rating snížení atény

Zdroje: ČTK