Dryml: Pokud neuspěje ČSSD ve volbách, mělo by vedení rezignovat

- Aktuality autor: red

Sociálnědemokratický senátor Vladimír Dryml vyzval stranické vedení, aby jasně stanovilo "hranici úspěchu" v podzimních komunálních a senátních volbách a nebálo se vlastní zodpovědnosti.

Pokud na tuto metu strana nedosáhne, pak by měli vedoucí funkcionáři rezignovat a do březnového sjezdu docházet do Lidového domu jen jako řadoví členové strany, uvedl v tiskové zprávě. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka odhadl, že sociální demokracie by mohla posílit o sedm až dvanáct senátorů. 

Členové vedení ČSSD by podle Drymla měli konečně najít odvahu nést i osobní odpovědnost za neúspěch při senátních a komunálních volbách, když už to neudělali po květnových volbách do sněmovny tak, jak to učinil "chlapsky" šéf strany Jiří Paroubek.

"Na to snad ani nemá smysl reagovat," řekl místopředseda Zdeněk Škromach, který kandiduje do Senátu na Hodonínsku. Je to podle něj nesmysl a Dryml dobře ví, že všichni straničtí představitelé odstoupit nemohou a strana nemůže být půl roku bez vedení. Takový postup by neměl v historii obdoby. Symbolicky rezignuje jen předseda, dodal. 

Hranicí úspěchu v senátních volbách by podle Drymla mělo být dvanáct senátorských křesel. Takový volební zisk by ČSSD umožnil vracet koalici ze Senátu zákony zpět do sněmovny. Volby se budou konat ve 27 obvodech za situace, kdy ČSSD neobhajuje žádný mandát. Zisk méně než 12 křesel by podle Drymla byl neúspěchem "nové" politiky ČSSD. O hranici úspěchu při komunálních volbách se senátor nezmínil. 

"Pokud získáme důvěru občanů, mohli bychom posílit o sedm až 12 senátorů. Věřím, že nám ve volbách pomohou i současní senátoři ČSSD, včetně senátora Drymla," reagoval Sobotka. Úspěch v senátních a komunálních volbách podle něj musí být cílem všech sociálních demokratů. "Posílení pozice v Senátu umožní ČSSD korigovat některé nepřijatelné kroky pravicové vlády," uzavřel. 

Schovávat neúspěch ČSSD ve volbách za špatné logo a expředsedu Paroubka tři měsíce před komunálními a senátními volbami místo toho, aby straničtí vůdci jasně pojmenovali své vize a priority a vrátili straně sociálnědemokratický obsah, považuje Dryml za chybu a vážné varování před nadcházejícími volbami. 

Dryml je už déle než rok a půl v ČSSD "černou ovcí" a prezentuje se jako vnitrostranický rebel. Senátor je známý aférou, kdy údajně shromažďoval informace na předsedkyni hradecké ČSSD Hanu Orgoníkovou.

Aféra vyvrcholila loni v lednu jeho odvoláním z funkcí prvního náměstka královéhradeckého hejtmana a krajského radního pro zdravotnictví. K odchodu z těchto funkcí ho tehdy vyzýval i Paroubek, přestože podle něj nebylo jasné, zda byl senátor při shánění informací na Orgoníkovou aktivní, nebo zda naletěl na provokaci deníku Mladá fronta Dnes. Dryml tehdy uvedl, že za jeho odvoláním byla snaha Orgoníkové a dalších stranických kolegů ho zlikvidovat.

Zdroje: ČTK