Druhý výbuch reaktor Fukušimy nepoškodil, Černobyl prý nehrozí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Pondělní výbuch vodíku v hale třetího reaktoru jaderné elektrárny Fukušima 1, postižené zemětřesením a tsunami, nepoškodil vnitřní obal reaktoru. Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) to oznámila japonská vláda, podle níž nehrozí katastrofa podobná černobylské.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Budova reaktoru byla výbuchem poškozena, ale bezpečnostní obal reaktoru zůstal nepoškozen. Velín třetího bloku elektrárny zůstal funkční," oznámila MAAE ve Vídni. Stejnou informaci podal BBC také mluvčí japonského premiéra, podle něhož se výbuch v elektrárně očekával.

Japonský státní ministr pro národní strategii Koičiró Genba podle místních médií ujistil veřejnost, že katastrofa černobylského typu "v žádném případě" nehrozí. S tím souhlasí řada mezinárodních odborníků, podle nichž jaderná elektrárna přestála páteční silné zemětřesení velmi dobře. Francouzský ministr průmyslu Eric Besson nicméně situaci označil za znepokojivou a prohlásil, že jadernou katastrofu nelze vyloučit.

Odkryté palivové tyče. Hrozí přehřátí reaktoru

Při výbuchu v reaktoru 3, který nastal kolem poledne místního času, bylo zraněno 11 lidí, jeden z nich vážně. Podle japonské vlády ale pravděpodobně neuniklo velké množství radioaktivního materiálu. Již v sobotu zasáhla exploze reaktor 1. Po výbuchu se zřítila část budovy.

Technici japonské elektrárny chladí jádra reaktorů 1, 2 a 3 mořskou vodou, aby zabránili jejich roztavení, které hrozí, protože u reaktorů selhalo běžné chlazení. Hladina vody v reaktoru 2 podle japonských médií kvůli nedostatku pohonných látek ve vodní pumpě dočasně klesla natolik, že palivové tyče zůstaly úplně odkryté, čímž se zvýšilo riziko přehřátí reaktoru. Pak se přísun vody do reaktoru načas podařilo obnovit, ale podle posledních zpráv jsou palivové tyče opět zcela odkryté.

Japonská agentura Kjódó uvedla, že reaktor 2 již může být částečně roztavený. Roztavení podle mluvčího japonské vlády hrozí i u reaktorů 1 a 3. Podle činitelů, na které se odvolává agentura AP, jsou ale tyto reaktory poměrně stabilní, a většina úsilí proto směřuje ke zlepšení stavu reaktoru 2. Chlazení je porouchané také u reaktoru 4.

JE nebyly projektovány, aby přestály zemětřesení či tsunami

Podle odborníků citovaných agenturou Reuters je mořská voda k ochlazení reaktorů používána pravděpodobně vůbec poprvé v sedmapadesátileté historii odvětví, což ukazuje na vážnost situace. Japonský inženýr, který se podílel na návrhu vnitřních obalů reaktorů ve Fukušimě 1, řekl, že nebyly projektovány tak, aby přestály zemětřesení nebo tsunami. Stavitelé elektrárny to podle něj věděli.

Lépe se zatím vede technikům v elektrárně Fukušima 2, kde se podle BBC podařilo bezpečně zchladit dva jaderné reaktory. Reuters uvedl, že v další z postižených elektráren - Tokai - by měl být jediný reaktor bezpečně ochlazen do úterního rána. Japonsko z jádra získává podle DPA asi 35 procent energie. Odstavené reaktory v elektrárnách Fukušima 1 a 2, Tokai a Onagawa, v jejímž okolí byl podle MAAE také vyhlášen stav ohrožení, dodávají asi desetinu tohoto množství.

Bezpečnostní zóna kolem Fukušimy 1 sahá 20 kilometrů od elektrárny, zóna u Fukušimy 2 je poloviční. Z obou zón bylo zatím evakuováno asi 80000 obyvatel, celkem kvůli problémům v jaderných elektrárnách opustilo své domovy 180000 lidí. Lidé, kteří v bezpečnostních zónách ještě zůstávají, nemají vycházet ze svých domovů.

Radiace jako při rentgenu?

Podle odborníků je evakuace spíše preventivní. Dosud naměřená radiace prý může mít stejný dopad jako rentgenové vyšetření hrudníku. Zaměstnanci v ochranném oblečení přesto pomocí ručních dozimetrů kontrolují všechny, kdo procházejí evakuačními středisky. V těch je pro případ nutnosti připraveno na 230000 jódových tablet. Před dnešním výbuchem podle japonských činitelů radiace kontaminovala nejméně 22 lidí, u dalších desítek osob se kontaminace nedá vyloučit.

Z preventivních důvodů z postižené oblasti přesunuly své loďstvo a letectvo Spojené státy. Letadlová loď USS Ronald Reagan ve vzdálenosti asi 160 kilometrů od pobřeží naměřila slabě zvýšenou radioaktivitu. Mírná kontaminace byla zjištěna u 17 členů námořnictva USA, kteří se účastní záchranných operací. Podařilo se ji odstranit umytím vodou a mýdlem.

Tagy: zemětřesení tsunami Japonsko Fukušima elektrarna

Zdroje: ČTK