Klaus stvrdil podpisem omezení doplatků za léky

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Prezident Václav Klaus v pondělí podepsal zákon, který má vrátit doplatky za léky na loňskou úroveň. O prezidentově rozhodnutí informoval mluvčí hradu Radim Ochvat.

"Zákon ve svých důsledcích pozitivně ovlivní rozpočty zdravotních pojišťoven a systém veřejného zdravotního pojištění," uvedl. 

Maximální ceny třetiny léčiv se díky normě podle dřívějších zpráv sníží od jara o sedm procent, stejně jako úhrady od zdravotních pojišťoven. Doplatky za tyto léky se tím vrátí na úroveň loňského roku. Snížení má platit rok a týká se léků, u kterých Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nestihl provést revizi úhrad ze zdravotního pojištění. 

Stejné opatření už v Janotově balíčku

Stejné opatření platilo už loni v rámci takzvaného Janotova úsporného balíčku s cílem ušetřit náklady zdravotních pojišťoven. Vládě se ale nepodařilo prodloužit toto opatření tak, aby platilo už od začátku letošního roku. 

Prezident také podepsal novelu, která má usnadnit znečišťovatelům životního prostředí hlášení do integrovaného registru. Firmy a lidé, kteří musí v souvislosti se svojí činností hlásit úřadům znečištění životního prostředí, to budou moct dělat elektronicky, například prostřednictvím datových schránek. 

Snížení byrokracie a nákladů

Hlavním cílem novely je snížit byrokracii a náklady. Bez změny legislativy by vyřizování hlášení stálo letos navíc asi 1,4 milionu korun. Díky elektronizaci by to bylo podle předkladatelů zhruba 380 tisíc korun. 

Klaus podepsal také novelu týkající se humánních léčivých přípravků a přípravků pro moderní terapii. Informoval o tom mluvčí Hradu Radim Ochvat s tím, že Česko mělo normu do své legislativy zahrnout do 5. dubna 2010.

Tagy: zákon léky podpis

Zdroje: ČTK