Paroubek vyzval k odchodu trestaného náměstka děčínského primátora

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek v pondělí vyzval děčínského náměstka primátora Pavla Sinka (ČSSD), aby odešel z veřejného života. Sinko byl ještě za minulého režimu, tedy v roce 1987 odsouzen na osm měsíců nepodmíněně za korupční jednání.

Sinko řekl, že informace o jeho trestu je pravdivá, ale odcházet nehodlá, protože má čisté svědomí. 

Paroubek uvedl, že Sinkův trest je již sice zahlazený, ale prý mělo by platit pravidlo padni komu padni. Dodal, že když v minulosti vyšlo najevo, že krajský místopředseda ČSSD Karel Vrba byl odsouzen za násilné trestné činy, zasadil se také o to, aby ze strany odešel.

Sinko se domnívá, že jde ze strany Paroubka o mstu za kritiku jeho a jeho blízkého spolupracovníka a bývalého krajského předsedy ČSSD Petra Bendy. Uvedl, že zhruba před 25 lety pomohl s výměnou bytu jedné ženě, jejíž manžel měl problém se zeleným zákalem. Rodina prý pak chtěla dát jakousi odměnu 5000 korun vedoucímu bytového odboru, kterého znal. Peníze proto poslala po Sinkovi. "Mám svědomí čisté, nikdy jsem nic neukradl, jen jsem někomu donesl peníze," uvedl náměstek primátora. 

Stíhání i pro pomluvu

V roce 2007 byl Sinko také stíhán pro pomluvu, protože v tisku tvrdil, že kvůli tehdejšímu primátorovi Vladislavu Raškovi (ODS) přišel o práci. Státní zástupce trestní oznámení vyřešil podmíněným zastavením stíhání, což ovšem znamená, že Sinko trestný čin opravdu spáchal.

Bývalý náměstek primátora se k tomu musel i doznat, což je jedna z podmínek pro užití tohoto takzvaného odklonu od trestního řízení. Trestní řád ho umožňuje použít v případech méně závažných činů. Již samotné stíhání viníka se považuje za trest dostatečný. Sinko se Raškovi písemně omluvil.

Tagy: ČSSD náměstek Děčín paroubek

Zdroje: ČTK