Drogy a prostituce zlepšily ekonomiku Polska. HDP stoupl o 0,8 procenta

- Aktuality autor: Petr Kubec

Pašování cigaret, kuplířství, prostituce a zejména prodej drog přispěly v minulém roce polské ekonomice sumou 13 miliard zlotých (v přepočtu asi 86 miliard Kč). Hrubý domácí produkt (HDP) země tak stoupl o 0,79 procenta. Finanční odhad provedl polský statistický úřad (GUS).

Lví díl na tomto výkonu podle GUS připadá na výrobu a prodej drog (9,8 miliard zlotých a 0,6 procenta HDP), následuje pašování cigaret (2,5 miliardy zlotých a 0,15 procenta HDP). Podíl kuplířství byl nejmenší: 657 milionů zlotých a podíl na HDP ve výši 0,04 procenta.

V polské prostituci se patrně točí o něco větší peníze, ale statistici podle televize TVN 24 brali v potaz pouze nelegální příjmy pasáků a kuplířek, spadající do "černé zóny" ekonomiky. Samo poskytování sexuálních služeb totiž není v Polsku zakázané, čili příjmy prostitutek patří do "šedé zóny" ekonomiky.

Ještě v roce 2000 "přidaná hodnota" z drogového byznysu, pašování cigaret a pasáctví představovala podle GUS pouze 0,48 procenta HDP.

Statistici se ve svém odhadu opírali o policejní údaje, zprávy výzkumníků z terénu i vědecké studie. Odhad vypracovali vůbec poprvé, a to kvůli změněné metodice Evropské unie.

Ale i tak se někteří komentátoři pozastavují nad tím, že statistici mohou započítávat "škodlivé jevy" mezi "hodnoty".

"Výsledek dokazuje, že Polsko nestojí a nepadá na smilstvu," prohlásil šéf GUS Janusz Witkowski podle listu Gazeta Wyborcza, a to nejspíše i v narážce na poněkud nadsazená očekávání analytiků a komentátorů. Podíl "černé ekonomiky" na celkovém výkonu polského hospodářství je totiž podle Witkowského "zcela bezvýznamný".

Tagy: hdp ekonomika peníze Polsko finance prostituce pašování kuplířství

Zdroje: ČTK