Drábek: Přes neshody s VV by důchodová reforma mohla být hotova do týdne

- Aktuality autor: red

Už příští týden by se mohlo uskutečnit závěrečné kolo debat o podobě důchodové reformy, řekl ve středu večer ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). O tématu po jednání kabinetu diskutovali ekonomičtí ministři.

"Závěr nepadl, to ani nebylo očekáváno. My jsme si potvrdili, že konečné vyjednávání bude příští týden po tripartitě," poznamenal ministr. Největší diskusi si dnes podle něj vyžádaly otázky případných úprav daně z přidané hodnoty a problematiky prorodinné politiky a jejího co nejlepšího zakomponování do reformy důchodového systému.

Zda se podaří prosadit zavedení jednotné sazby DPH, nejčastěji se hovoří o úrovni 19 procent, závisí na dohodě ODS a TOP 09 s Věcmi veřejnými. Nejmenší vládní strana se profiluje jako zastánkyně sociálně citlivější politiky a zásadní změny DPH odmítá. Nynější sazby DPH jsou deset a 20 procent.

Shoda zatím nepanuje

VV také prosazují podporu rodin s dětmi například prostřednictvím takzvaného generačního fondu.

Shoda zatím nepanuje ani nad tím, zda má být spoření na důchod na individuální účty povinné, nebo dobrovolné. TOP 09 se přiklání k povinnému spoření, ODS je pro dobrovolné. VV navrhují, aby si povinně spořili jen lidé s vyššími příjmy.

Koncept důchodové reformy chce mít koalice připravený nejpozději na přelomu února a března letošního roku. V balíku musí být projednán i návrh novely zákona o důchodovém pojištění, který bude reagovat na loňské rozhodnutí Ústavního soudu, že dosavadní způsob výplaty penzí je pro vyšší příjmové skupiny diskriminační.

Tagy: důchod Drábek ČEZ

Zdroje: ČTK