Dozvuky Klausovy hromadné amnestie se řeší dodnes

- Aktuality autor: art

Od hromadné amnestie vyhlášené tehdejším prezidentem Václavem Klausem těsně před odchodem z úřadu už uplynulo přes dva roky. Nejvyšší soud přesto stále ještě řeší její dozvuky. Nařídil například nové projednání případu cizince, který v Česku kradl a páchal další zločiny. Jeho stíhání bylo kvůli amnestii zastaveno.

Nejvyšší soud dodnes řeší ozvěny Klausovy amnestie. Ilustrační snímek

Nejvyšší soud dodnes řeší ozvěny Klausovy amnestie. Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Muž se totiž dlouho vyhýbal spravedlnosti v zahraničí. V rámci Klausovy amnestie byla u zločinů se sazbou do deseti let za mřížemi zastavena ta trestní stíhání, která trvala více než osm let.

Jenže podle Nejvyššího soudu byla chyba je zastavit i v případech lidí, kteří se vyhýbali soudu v zahraničí. Zmíněný cizinec unikal spravedlnosti v zahraničí takřka šest let.

Obdobně už Nejvyšší soud nařídil nové projednání osmi stíhání, která byla zastavena. A nejčastěji právě kvůli tomu, že pachatelé byli dlouho v zahraničí.

Vězení prominul Klaus 19 820 lidem, většina z nich tam ani nestihla nastoupit. Podmínky zprostila amnestie více než 81 tisíc odsouzených a kromě toho bylo zastaveno trestní stíhání 265 lidí včetně těch, kteří způsobili vysokou finanční škodu. 

Tagy: Česko prezidentská amnestie hromadná amnestie česká justice justice a soudy zločin a trest

Zdroje: ČTK