Dopravu komplikuje sníh a vítr, pozor na námrazy

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Silný nárazový vítr a místy i sněžení i dnes komplikuje dopravu na některých místech v Česku. Zejména ve vyšších polohách se tvoří i sněhové jazyky. Kvůli popadaným větvím nebo stromům je od pátku nadále uzavřena jedna silnice na Náchodsku a nově je omezena doprava na železnici mezi Holešovicemi a Bubenčem. Jinde už jezdí vlaky bez problémů.

Vedle silničářů a železničářů mají plné ruce práce po páteční větrné smršti i hasiči, kteří většinou celou noc odklízeli popadané větve nebo stromy. Do terénu vyjeli i energetici, kteří v Karlovarském a Plzeňském kraji zaznamenali od pátečního odpoledne do dnešního rána přibližně 20 vážnějších poruch způsobených především silným větrem, který na dráty strhl stromy.

Tamní hasiči odstraňovali popadané stromy hlavně ze silnic, V Ostrově a ve Žluticích vichřice porazila ale i městské vánoční stromy. Nikdo naštěstí nebyl zraněn.

Síla orkánu

V Pardubickém a Královéhradeckém kraji hasiči nejčastěji zasahovali na Trutnovsku, Náchodsku, Otlickoústecku a Svitavsku. Spadlé stromy uzavřely už v pátek silnici I/14 mezi Dolní a Horní Radechovou na Náchodsku. Vítr pak zastavil provoz na horním úseku lanovky na Sněžku a není pravděpodobné, že by se dnes obnovil. Například na Labské boudě páteční vítr v nárazech dosahoval až síly orkánu.

Jihočeští hasiči vyjížděli během noci na dnešek k 18 případům, kdy museli odstranit spadlé stromy následkem silného větru. Na popadané větvě, které způsobil silný nárazový vítr, mohou dnes narazit i řidiči na silnicích ve Zlínském kraji. Silničáři nabádají řidiče ke zvýšené opatrnosti především v oblasti Vsetína, Valašského Meziříčí, Rožnova pod Radhoštěm a na silnicích procházejících přes Beskydy.

V Olomouckém kraji hasiči odstraňovali z vozovek především popadané stromy a větve. Zasahovali však i u uvolněných plechů na střechách či při pádech sloupů elektrického vedení. Na Jesenicku v pátek v noci hasiči zasahovali ve Vápenné, kde vítr vyvrátil tři sloupy elektrického vedení přes cestu.

Psali jsme: Počasí se zhoršuje. Sníh zastavil auta i vlaky, vítr trhá střechy

Tagy: počasí hasiči stromy komplikace sníh sněžení námraza

Zdroje: ČTK