Dolejše loterijní skandál neodstřelil, zůstává lídrem v Praze

- Aktuality autor: red

Poslanec Jiří Dolejš zůstává pražským lídrem KSČM pro sněmovní volby. Výkonný výbor v pátek nevyhověl doporučení pražské krajské rady, aby Dolejše z kandidátky stáhl kvůli loňskému loterijnímu skandálu.

Spolu se svým stranickým kolegou Milotou a Ladislavem Šustrem z TOP 09 Jiří Dolejš čelil podezření, že byl ochoten přijmout do stranické pokladny peníze za změkčení novely loterijního zákona. 

Dolejš řekl, že výkonný výbor pražskou kandidátku neměnil a on lídrem zůstává. Rozhodnutí výkonného výboru se očekávalo. Ani hlasování krajské rady totiž nebylo jasné, návrh prošel o jediný hlas.

Krátce po zveřějnění skandálu se přitom Dolejš loni dočkal ostré kritiky spolustraníků včetně předsedy Vojtěcha Filipa a byl zbaven místopředsednické funkce.

Dolejš tehdy rezignoval na funkci, kterou zastával deset let. Mladá fronta Dnes vyslala za představiteli politických stran člověka, který se představil jako majitel sítě heren Jackpot. Nabízel jim milion korun za to, že novelu loterního zákona upraví ve prospěch loterijních firem.

Dolejš a jeho stranický kolega Čeněk Milota prý byli ochotni tyto peníze přijmout. Oba poté podali žalobu na ochranu osobnosti. Uvedli, že chtějí své jméno očistit u soudu. 

Ve sněmovně má za sebou Dolejš druhé poslanecké období. Poprvé byl zvolen v roce 2002. Podle průzkumů veřejného mínění, které komunistům dávají stabilně kolem 12 procent, má z prvního místa kandidátky velkou šanci mandát obhájit, přestože v Praze je tradičně pozice komunistů slabší.

Tagy: kauza kandidátka Dolejš

Zdroje: ČTK