Dobeš: Pokud nebude registr vozidel v prosinci funkční, odstoupím

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Ministerstvo dopravy v prosinci úspěšně napojí centrální registr vozidel na základní registry. Pokud ani poté nebude kritizovaný registr správně fungovat, ministr Pavel Dobeš vyvodí osobní odpovědnost. Do té doby nechce kandidovat do žádné funkce ve vedení strany LIDEM. Dobeš to řekl ve svém projevu na dnešním ustavujícím sněmu liberálních demokratů v Brně.

Ministr Dobeš

Ministr Dobeš,zdroj: Mediafax

Podle předsedkyně LIDEM Karolíny Peake je situace kolem registru aut věcí nejen její strany, ale i premiéra Petra Nečase, který Dobeše podržel při letním kolapsu systému. Nečas dnes na kongresu své ODS uvedl, že bylo chybou, když nefunkční registr sám nekritizoval. 

"V prosinci ministerstvo dopravy napojí centrální registr vozidel na základní registry, a to úspěšně. Pokud ne, tak z toho vyvodím osobní odpovědnost. Do té doby nechci a nebudu kandidovat do žádné funkce vedení LIDEM," řekl Dobeš v projevu k delegátům sněmu. Teprve po splnění svého slibu se případně více zapojí do chodu strany, třeba na regionální úrovni. 

Bude fungovat tak, jak občané očekávají?

Podle Peake není tajemstvím, že nefunkční registr dlouhodobě kritizovala. "Byla bych nerada, abychom se hned zkraje zařadili ke stranám, kde jeden druhého obhajujeme, ačkoli víme, že došlo k chybě," řekla novinářům na ustavujícím sjezdu liberálních demokratů v Brně. Ocenila, že Dobeš chybu přiznal a se stavem seznámil delegáty sněmu. 

"Já jsem i v minulosti několikrát říkala, že je to nejenom věc moje a naší strany LIDEM, ale i věcí pana premiéra, který pana ministra (Dobeše) v tom nejkritičtějším okamžiku celého registru, tedy uprostřed léta, podržel," uvedla Peake. Vicepremiérka očekává, že registr bude fungovat tak, jak to občané od něj očekávají. 

Základní registry nejsou napojeny na registr vozidel

Problémy s centrálním registrem vozidel zmínil dnes v projevu na kongresu své strany i předseda ODS a premiér Nečas. Bylo podle něj chybou, že nefunkční registr sám hlasitě nekritizoval. Nový registr ministerstvo dopravy spustilo 9. července. Po zhruba hodině provozu systém selhal a od té doby se v něm objevují problémy. Software pro nový registr dodala společnost ATS-Telcom Praha za 37 milionů korun bez výběrového řízení. Dobeš už kvůli němu odvolal z funkce náměstka a ředitele dvou odborů ministerstva. Právě kvůli novému programu prý trvá odbavování řidičů na úřadech pomalu. 

Podle odborníků je hlavní problém v tom, že základní registry nejsou napojeny na registr vozidel. Kvůli tomu musí například úředníci ručně dopisovat některá data. Informace tak musí být ověřovány prostřednictvím sítě Czech Point. 

Podle auditorů Ernst & Young měla dodavatelská firma ATS-Telcom na tvorbu aplikace, její vyzkoušení a proškolení necelé tři měsíce, neboť do poloviny letošního března připravovala pouze návrh. Odpovědnost za nesprávné fungování podle auditu mají současné i předchozí vedení ministerstva dopravy.

Tagy: rezignace registr vozidel fungovani odstoupeni ministr dopravy

Zdroje: ČTK