Do řeky Yellowstone uniklo téměř 160.000 litrů ropy, úřady evakuují obyvatelé

- Aktuality autor: Danica Klein

Do řeky Yellowstone v americkém státě Montana uniklo v sobotu možná téměř 160.000 litrů ropy z ropovodu společnosti ExxonMobil. Ropa znečistila několik desítek kilometrů řeky a donutila úřady k dočasné evakuaci několika stovek obyvatel, kteří žijí na jejím břehu.

Ropa znečistila několik desítek kilometrů řeky a donutila úřady k dočasné evakuaci několika stovek obyvatel, kteří žijí na jejím břehu. Národní park je v bezpečí Ropná skvrna postupovala rychlostí deset kilometrů v hodině a není jasné, jak daleko se dostane. Řeka Yellowstone se nedaleko za hranicemi Montany vlévá do veletoku Missouri.

Národní park mimo ohrožení

Následky úniku se hasiči snaží minimalizovat pomocí ropných bariér a materiálů, které ropu dobře vstřebávají. Guvernér Montany Brian Schweitzer se nechal slyšet, že ti, kdo jsou za únik zodpovědní, budou muset řeku Yellowstone dát znovu do pořádku.

Mluvčí společnosti ExxonMobil, která prý úniku hluboce lituje, odhadl, že během asi půl hodiny, než se únik podařilo zastavit, vyteklo 750 až 1000 barelů ropy. Další činitelé firmy množství uniklé ropy odhadli na téměř 160.000 litrů. Světoznámý národní park Yellowstone ropa neohrozí, protože od místa úniku leží proti proudu.

Tagy: ropa evakuace únik

Zdroje: ČTK