Dnešní ranní mráz poškodil až z 50 procent moravské vinice

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Dnešní mrazivé ráno poškodilo vinice na jižní Moravě. Škody mají místní charakter, jejich rozsah se mění podle lokalit. Někteří vinaři ale počítají škody v milionech korun. Vyplývá to z vyjádření vinařských firem. Podle tajemníka Svazu vinařů Martina Půčka jsou nejvíce poškozené vinice na Slovácku. Podle jeho odhadu přišla na jižní Moravě vniveč až čtvrtina úrody. Škody způsobené ranními mrazíky zjišťují i jihomoravští ovocnáři.

Odhadovaný 25procentní propad výnosů jihomoravských vinic činí asi 400 milionů korun. Tento fakt může mít podle Svazu vinařů významný vliv na zdražení vína v ČR. Loni dopadly mrazy likvidačně na vinařské Čechy, které se potýkaly s propadem výnosů až o 80 procent.

Vinice jsou podle Půčka poškozené od Znojma po Uherské Hradiště. "Jsou to především lokality jako například Němčice, Kyjovsko, Bzenecko nebo Strachotín. Nejlépe dopadlo asi Mikulovsko," uvedl Půček. Teploty na vinicích byly dnes ráno podle něj až čtyři stupně pod nulou.

Minus dva v půli května

Podle agronoma vinařství Winberk Mikulov Karla Čížka dnešní mráz přinesl firmě zhruba čtyřmilionovou škodu. "Odhaduji, že ráno bylo asi minus dva stupně, takové teploty tak pozdě nepamatuji," řekl Čížek. Dnes počítal škody ve vinohradech, poškozených je asi 30 procent rozlohy vinic firmy. "Násada byla nádherná, předchozí ochlazení žádnou škodu nezpůsobilo. Přišlo to z ničeho nic až teď. Lidová pranostika praví, že Žofie, která měla svátek v úterý, víno vypije. Tak letos přišla ta Žofie o tři dny později," uvedl Čížek.

Místní škody na vinicích dnes potvrdil i ředitel Znovínu Znojmo Pavel Vajčner. "Poškození se vyskytuje hlavně v dolinkách a jsou tam i pásy na kopečcích. Poškozených je tak deset procent vinic," řekl Vajčner. Podle něj ale větší škody na Znojemsku nejsou.

Místy až padesátiprocentní škody

Problémy mají i vinaři na Břeclavsku, kde je většina vinic. Řekl to Zdeněk Zvonec ze Zemědělského družstva Sedlec u Mikulova. "Někde je poškození vinic třetinové, jinde až padesátiprocentní. Problémy jsou většinou ve svazích nebo pod kopcem. Vypadá to jak špenát v mrazáku. U nás je v některých místech poškození asi 25 procent," uvedl Zvonec.

"Příroda provedla jednoznačný důkaz nesmyslnosti návrhu na zavedení spotřební daně, kterou prosazuje ministerstvo financí. Moravský vinař si surovinu dovézt nemůže, což neplatí o lihovarnících a pivovarnících," dodal Půček.

Neuniklo ani ovoce

Mrazy nad ránem škodily i v ovocných sadech. Josef Čačík, ředitel společnosti Patria Kobylí, která patří mezi nejvýznamnější pěstitele ovoce v České republice, řekl, že bude nutné projít a zkontrolovat asi 240 hektarů sadů. Největší podíl, asi 178 hektarů, činí meruňkové sady. Meruňky poškodily mrazy, které udeřily už o Velikonocích. Podle Čačíka poškodily asi 30 procent úrody. Ve vinohradech, které společnost obhospodařuje by i díky zimním mrazům mohlo být letos poškozeno zhruba 20 procent úrody.

"Hodně záleží také na dalším vývoji počasí. V loňském roce nám mrazy napáchaly škodu na 27 procentech úrody vinné révy, ale přesto byl loňský ročník výborný. O co méně hroznů loni bylo o to větší a kvalitnější byly," zdůraznil Čačík.

"Největší problém je prudký přechod teplot. Kdyby k rozmrzání došlo postupně, škody by nemusely být velké. Zhruba den trvá, než se na ovoci důvodem mrazu projeví zčernání. Z toho důvodu v současné chvíli nemůžeme uvést celkovou výši škod," uvedl místopředseda ovocnářské unie Ivo Pokorný.

Tagy: morava ovoce mrazy

Zdroje: ČTK