Dětem skončily prázdniny. Poprvé do školy jde 115 tisíc prvňáčků

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Na 115 tisíc dětí si poprvé sedne do školní lavice. Je to nárůst o čtyři tisíce proti loňskému roku. Na prvňáčky čeká nově častější individuální přístup učitele i nové projekty. Tak chce Školní inspekce vrátit školákům motivaci i nadšení z učení. Na základní škole v Lánech přivítal žáky prezident Miloš Zeman

Základní škola (ilustrační foto)

Základní škola (ilustrační foto),zdroj: Profimedia.cz

Žákům a studentům základních a středních škol a konzervatoří v pondělí začíná nový školní rok. Premiérově do lavic usedne 115 tisíc prvňáčků, což je oproti loňsku nárůst o více než čtyři tisíce. Základní školy bude navštěvovat 853 400 dětí, na středních se bude vzdělávat celkově asi 405 400 studentů a na konzervatořích kolem 3400 žáků. Vyplývá to z kvalifikovaných odhadů ministerstva školství.

Za přibližně dva měsíce budou mít školáci první volno. Podzimní prázdniny jsou naplánovány na pondělí 27. října a středu 29. října. Dohromady s víkendem a státním svátkem připadajícím na 28. října to pro děti znamená pět dní volna.

Před Vánoci půjdou děti do školy naposledy v pátek 19. prosince a vrátí se do nich až v pondělí 5. ledna 2015. První pololetí skončí ve čtvrtek 29. ledna, přičemž na pátek jsou pak naplánovány pololetní prázdniny. Na ty bude navazovat šest týdenních termínů jarních prázdnin rozdělených podle bývalých okresů. Ve čtvrtek a pátek 2. a 3. dubna budou mít školáci velikonoční prázdniny. Školní rok skončí 30. června 2015.

Učitelé by měli ve škole více sahat k inovativním formám výuky, jako jsou například individualizující přístupy k žákům, různé projekty nebo skupinové práce. Doporučila jim to Česká školní inspekce na základě analýzy výsledků průzkumu TALIS, podle něhož právě v těchto oblastech čeští pedagogové v porovnání se zahraničím zaostávají.

Mělo by to vést také ke zvýšení motivace žáků, o níž v souvislosti s výsledky výběrového testování ve 4. a 8. třídách základních škol a u středoškoláků hovořil ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Čtvrťáci totiž měli při květnovém ověřování znalostí ze všech skupin nejlepší výsledky. Postupem času ovšem nadšení dětí klesá, uvedl tehdy ministr.

Prezident uvítal školáky v Lánech

Prezident Miloš Zeman zahájil školní rok v Základní škole Charlotty Garrigue Masarykové v Lánech. Prvňáčkům spolu s manželkou Ivanou předali dva hlavolamy. Zeman dětem přál, aby jim rodiče koupili tablety. Nemusely by pak nosit těžké učebnice a vše potřebné by našly v tabletu, uvedl. Před školáky vzpomínal na to, jak musel ve škole vždy sedět s rukama za zády. Při návštěvě první třídy to názorně předvedl.

Prezident v pondělí připomněl, že ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) by chtěl, aby škola začínala až v devět hodin. Také by rád usiloval o zrušení letního času. "Jsem zvědav, jestli se mu to povede," podotkl Zeman.

Zavzpomínal také na přeučování leváků, k nimž prezident patří, aby psali pravou rukou. "Vy jste na tom daleko lépe, nemusíte ani sedět s rukama za zády, ani psát pravou rukou," řekl Zeman. Připomněl dětem myšlenku Jana Amose Komenského, že škola by pro ně měla být hrou, a také to, že jsou svobodní lidé.

Minulý školní rok prezident zahajoval školní rok na soukromém pražském gymnáziu Amazon. Studovala tam i jeho dcera Kateřina, která letos odmaturovala a měla by začít studovat na univerzitě ve švédském Lundu.

Základní škola Charlotty Garrigue Masarykové byla otevřena v roce 1932, na její stavbu přispěl i prezident Masaryk. Školní rada školu pojmenovala podle zesnulé prezidentovy manželky. Škola v Lánech fungovala od roku 1795, vyučovalo se postupně v několika různých budovách. V roce 1983 přibyl pavilon pro první stupeň.


Tagy: děti škola Česko základní škola ČR učení

Zdroje: ČTK