Desítky lidí oslavují na Pražském hradě odchod Václava Klause

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Desítky lidí se dnes odpoledne sešly na Hradčanském náměstí v Praze, aby oslavily konec prezidentského mandátu Václava Klause. Happening, který sledují také novináři a kolemjdoucí turisté, začal na Hradčanech kladením narcisek a propisek k oživlé soše karikující Klausovu podobu. 

"Cílem akce je vyjádřit úlevu nad odchodem Václava Klause z vysoké ústavní funkce, provést bilanci jeho působení a především rituálně zajistit, aby se již do české politiky nevrátil," uvedl za organizátory Václav Němec z Pražského fóra. 

Happening bude pokračovat vynesením Morany připomínající končícího prezidenta. Společně se účastníci chtějí vydat na Karlův most, kde ji symbolicky svrhnou do Vltavy. Desetileté působení ve funkci hlavy státu zakončí Klaus dnes o půlnoci. Po páteční slavnostní inauguraci jej nahradí Miloš Zeman. Občanské iniciativy chystají na dnešní podvečer i další happeningy. 

Zhruba kolem 16:00 se má průvod za zvuku staročeských zpěvů vydat Nerudovou ulicí k Vltavě, kde Klausovo působení na Hradě rituálně završí svržením Morany do řeky. Další oslavy a shromáždění budou na náměstí Jana Palacha, kde chtějí organizátoři Klause vyprovodit s narcisem v ruce. Akce vyvrcholí veselicí na Václavském náměstí, jejíž součástí bude promítání filmových sestřihů, které mají připomenout "nejslavnější činy končícího prezidenta". Následovat bude rockový koncert v Lucerna Music Baru. 

Důvěra ve Václava Klause byla během 20 let jeho působení v české politice nevyrovnaná, plyne z výzkumů agentur. Jako premiér i prezident se Klaus nejprve těšil vysoké důvěře až 70 procent lidí, která ale v obou případech postupně klesala ke 30 procentům. S posledním propadem důvěry a obliby se Klaus potýká od počátku roku, především v důsledku široce kritizované amnestie, kterou vyhlásil na Nový rok.

Tagy: Pražský hrad odcházení prezident ČR

Zdroje: ČTK