Dnes je úterý 24. května 2022., Svátek má Jana
Počasí dnes 24°C Bouřky

Desátá Velikonoční sbírka na pomoc potřebným je tady!

Desátá Velikonoční sbírka na pomoc potřebným je tady!
zdroj: tisková zpráva

ADRA Česká republika pořádá tradiční Velikonoční sbírku. Jubilejní 10. ročník zaštítil herec Miroslav Táborský, herečka Táňa Fišerová a Česká Miss 2009 Iveta Lutovská. Dobrovolníci vyjdou do ulic dnes a zítra.

Již desátý ročník Velikonoční sbírky proběhne ve dnech 19. a 20. dubna, kdy do ulic desítek měst na území celé České republiky vyjdou řádně označení dobrovolníci ve světle modrém tričku s logem ADRA. Příspěvky budou vybírat do úředně zapečetěné kasičky. Za minimální částku 30,- Kč, dárce obdrží symbolický dárek – magnetku s fotografií z projektu organizace ADRA.

Přispět a podpořit projekty ADRA je však možné i celoročně - tedy už nyní - a to na účet 9427 9427/0300 nebo prostřednictvím DMS ADRA na číslo 87777.

„Za devět let působení Velikonoční sbírky se vybralo více než 22 milionů korun, za což všem dárcům ještě jednou děkujeme. Díky nim se podařilo financovat projekty v regionech České republiky, stejně jako v Asii a Africe a zorganizovat pomoc při živelných pohromách, které se nevyhnuly ani naší republice,“ říká Jan Bárta, ředitel organizace ADRA. Výtěžek letošní jubilejní Velikonoční sbírky poputuje mimo jiné do zemětřesením postiženého Japonska, kterému ADRA již přispěla částkou z bezprostředně uspořádané sbírky i mimořádného koncertu České filharmonie.

Pomoc putuje i do Súdánu na nákup rybářských prutů, díky nimž tamní obyvatelé získají obživu. „Pomáháme také financovat provoz a rekonstrukci školy a zdravotnického zařízení v Keni, podporujeme zemědělství na Haiti i děti ulice v domově v Moldavsku. Nezapomínáme ani na dění v České republice, kde po zkušenostech z uplynulých let musíme být dobře připraveni pro případ živelné pohromy,“ dodává Jan Bárta.

Výtěžek Velikonoční sbírky se již tradičně dělí na tři části:

1/ domácí projekty - koordinace dobrovolníků, zprostředkování poradenství nebo služeb krizového centra

„Na dobrovolnictví stojí svět. Mezilidské vztahy vždy fungovaly na základě dobrovolné pomoci. Ty nejcennější věci v životě se zaplatit nedají,“ říká herečka Táňa Fischerová, patronka podpory domácích projektů uskutečňovaných z výnosu Velikonoční sbírky.

2/ pohotovostní fond – využívá se v případě okamžité potřeby pomoci, tedy při humanitární pomoci po mimořádných událostech  a to jak u nás, tak v zahraničí

„Uplynulý rok nám ukázal, že se velice rychle mohou přihodit věci, které si žádají pomoc prakticky celého světa, a to hned. S prodlužujícím se časem se prohlubují utržené rány, a proto cítím, že nejdůležitější je být připraven,“ nechal se slyšet herec Miroslav Táborský, patron humanitární pomoci z Velikonoční sbírky. V roce 2010 ADRA výrazně pomohla z těchto zdrojů například při likvidaci škod během srpnových povodních v severních Čechách.

3/ dlouhodobé rozvojové projekty v zahraničí - zabývají se rozvojem místní společnosti a posílením její samostatnosti

„Díky své vlastní zkušenosti ve zdravotnickém zařízení ADRA v Keni vím, že peníze putují správným směrem a přesvědčila jsem se, že POMÁHAJÍ. Jsem ráda, že nejsme lhostejní. Každou korunou, kterou přispíváme, zkvalitňujeme život i lékařskou péči v chudých zemích,“ řekla Iveta Lutovská, Česká Miss 2009 a patronka rozvojové pomoci z Velikonoční sbírky, která v loňském roce osobně navštívila nemocnici v keňském Itibo, kterou ADRA provozuje.

DĚKUJEME!

Další informace je možné získat na internetové stránce www.adra.cz