Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Den, který vehnal Spojené státy do války. V barvách

Den, který vehnal Spojené státy do války. V barvách
Letadlové lodě zůstaly naštěstí uchráněny. I tak byly však škody na technice a zejména životech vysoké | zdroj: Profimedia

Mělo to být pro americké vojáky na námořní základně Pearl Harbor běžné prosincové ráno, do Vánoc chybělo pár dní a nebezpečí si nikdo nepřipouštěl. Až se na obzoru objevilo přes 350 japonských letadel, která během několika chvil zničila několik bitevních lodí, křižníků, torpédoborců a téměř dvě stovky letadel. Ničivý útok ze 7. prosince 1941 změnil evropský konflikt v celosvětovou válku.

Útok armády Japonského císařství zastihl Američany nepřipravené, obrovským štěstím pro ně ale byl fakt, že se Japoncům nepodařilo poškodit ani jednu letadlovou loď. V osudovou chvíli se v přístavu nenacházela ani jedna. 

Přístav byl na půl roku vyřazen z provozu, nicméně i přes ničivost útoku byly škody na infrastruktuře prakticky minimální, navíc Japonci naštěstí nezasáhli nádrže paliva, jejichž výbuchy by byly pro přístav katastrofální. I přes to byly ztráty na životech poměrně vysoké - Vánoc se nedožilo 2403 mužů, dalších 1282 je prožilo v nemocnici, v lepším případě v domácím léčení. 

Reakce Spojených států byla velmi rychlá a rázná - hned druhý den vyhlásil americký prezident Theodore Roosevelt Japonsku válku, a původně evropský konflikt se tak změnil ve druhou světovou válku. 

Původní černobílé fotografie dodatečně koloroval Royston Leonard z britského Cardiffu, který nad každou fotografií strávil průměrně pět hodin.

Zdroje:
Vlastní