Demonstrace v Bangkoku pokračují symbolickým obětováním krve

- Aktuality autor: red

Protivládní demonstrace v thajském Bangkoku pokračují symbolickým obětováním krve, kterou chtějí stoupenci bývalého thajského premiéra Tchaksina Šinavatry rozlít kolem sídla vlády.

Čtyři dny vcelku poklidných protestů zatím nepřinutily vládu rozpustit parlament a vypsat předčasné volby a část protestujících už začíná být rozčarovaná, píší tiskové agentury.
Demonstrace proti vládě premiéra Apchisita Vedžadžívy organizuje hnutí s názvem Sjednocená fronta za demokracii, proti diktatuře, jehož členové nosí červené košile. Ultimátum požadující rozpuštění parlamentu Vedžadžíva v pondělí odmítl a do bangkockých ulic pak bylo nasazeno na 50.000 policistů a vojáků.


Představitelé hnutí poté slíbili, že shromáždí "milion kubických centimetrů" krve, které do večera chtějí rozlít u sídla vláda. Stovky demonstrantů tak dnes následovaly příklad vůdců hnutí a před místy odběru se tvořily fronty.


Demonstranti již dříve varovali, že pokud vláda nevyhoví jejich požadavkům, budou po celý týden v demonstracích pokračovat a ochromí hlavní město. Jen v neděli se protestů v historickém centru Bangkoku zúčastnilo na 150.000 lidí. Někteří z protestující však prý již začínají být roztrpčeni mizivými účinky protestů a chtějí se vrátit zpět ke svým rodinám.


Červení se rozhodli demonstrovat dva týdny po verdiktu nejvyššího soudu, podle něhož byl Tchaksin uznán vinným ze zneužití pravomoci a konfliktu zájmů v době, kdy byl premiérem (2001-2006). Byla mu zabavena více než polovina jeho jmění, tedy 1,4 miliardy dolarů (téměř 30 miliard korun).


Demonstrace komplikují také životy turistům. Před cestami do Thajska kvůli nebezpečí násilností a občanských nepokojů dnes varovala australská vláda.

Tagy: demonstrace nepokoje Bangkok

Zdroje: ČTK