Zpráva OSN kritizuje výstavbu olympijských objektů v Soči

- Aktuality autor: red

Kritiku dopadu výstavby olympijských objektů v jihoruském Soči na okolní životní prostředí obsahuje zpráva ekologických expertů OSN, o níž dnes z Moskvy informovala agentura AP.

Zpráva Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) obviňuje ruské úřady, že výstavba dostatečně nepřihlíží k důsledkům, jaké mají budované projekty na ekologický systém Soči a život jeho obyvatel.


Na zdárném průběhu zimních olympijských her v Soči, které se uskuteční v roce 2014, ruským politickým špičkám hodně záleží. Prezident Dmitrij Medveděv i premiér Vladimir Putin postup budování infrastruktury osobně sledují, pro ruská média je příprava olympijských her věcí národní cti. Jen málo prostoru dostávají v ruském tisku opakované stížnosti místních ekologických skupin, které varují před plošnou likvidaci ekosystému a brutálními a nevratnými zásahy stavbařů do životního prostředí.


Soči leží na pobřeží Černého moře a zároveň blízko úpatí severokavkazského horského masivu. Na pobřeží se staví kapacity pro lodní hokej, krasobruslení a rychlobruslení, v horách tratě pro sjezdové a běžecké lyžařské disciplíny. Oba sektory má propojit robustní dopravní koridor, a právě jeho budování je předmětem kritiky ruských ochránců životního prostředí.


Podél budované dopravní cesty protéká řeka Mzymta, kolem níž už byly zničeny jedinečné druhy živočišné a rostlinné říše. Pramenitá voda byla kontaminována těžkými kovy a stavba zařízení je nebezpečně amatérská, tvrdí ruští ekologové.
Jejich obavy dnešní zpráva OSN potvrzuje. Uvádí se v ní, že organizátoři olympiády se dostatečně nesnaží zmírnit následky výstavby na životní prostředí. Rozhodnutí vydávaná politickými orgány jsou opožděná, vláda odmítá naslouchat výzvám ekologů volajících po nápravě.


Aktivisté mezinárodního hnutí Greenpeace a ruské sekce Světového fondu ochrany přírody (WWF) byli donedávna konzultanty holdingu Olympstroj, který výstavbu olympijských objektů zastřešuje. Na protest proti stanovisku ruské vlády se ale rozhodli spolupráci přerušit. Dnešní zpráva OSN vyzývá obě strany, aby spolupráci obnovily.


Ruská agentura RIA Novosti dnes oznámila, že Olympstroj se dostává do problémů s výplatou svých zaměstnanců. Kolem 300 lidí, kteří pracují na budování olympijských objektů, prý už tři měsíce nedostalo výplaty. "Nemají peníze na chleba a musejí se zadlužovat," píše RIA Novosti a dodává, že za problémy stojí spory mezi investorem a dodavatelem stavby.

Tagy: Rusko OSN

Zdroje: ČTK