Dalík si při koupi pandurů řekl o úplatek, tvrdí WikiLeaks

- Aktuality autor: red

Někdejší vlivný spolupracovník tehdejšího premiéra Mirka Topolánka Marek Dalík si údajně v roce 2008 během tendru na nákup obrněných vozů řekl od rakouské zbrojní firmy Steyr o úplatek.

Americká ambasáda v Praze se o tom zmiňuje v depeši z loňského února, kterou nyní zveřejnil server WikiLeaks. Velvyslanectví ale v kabelogramu zároveň upozorňuje, že informace není možné nezávisle ověřit.

Značný úplatek výměnou za vrácení kontraktu do hry

"Během obnovených vyjednávání o pandurech počátkem roku 2008 nám řekl jistý zástupce Steyeru, že (tehdy náměstek ministra obrany Martin) Barták připravil příležitost pro někdejšího Topolánkova chráněnce a lobbistu Marka Dalíka, aby požádal Steyr o značný úplatek výměnou za vrácení kontraktu do hry," napsala americká chargée d'affaires Mary Thompsonová-Jonesová.

Podle zpravodajského webu iDnes.cz informovalo velvyslanectví Washington nejméně třikrát o hlášeních, které dostala od Steyru.

Česko si pořídilo 107 pandurů. Nákup těchto transportérů pro českou armádu od loňského léta kvůli podezření z korupce vyšetřuje policie. Smlouvu ministerstvo uzavřelo v roce 2009, cenu za dodávku vozidel média označují za neúměrně vysokou.

Tagy: korupce uplatek wikileaks pandury

Zdroje: ČTK