Dalajlama na Foru 2000 přednesl: 20. století bylo érou krveprolití a násilí

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Dvacáté století bylo stoletím krveprolití a násilí. Nová generace by se měla zasadit o to, aby vytvořila lepší svět a 21. století se stalo stoletím míru. Takové přesvědčení na úvod dnešní části konference Forum 2000 vyjádřil tibetský duchovní vůdce dalajlama. Zavzpomínal také na svého osobního přítele - bývalého českého prezidenta Václava Havla. 

Dalajláma a Václav Havel

Dalajláma a Václav Havel,zdroj: Profimedia.cz

Moje století bylo přes mnoho šťastných momentů a mnoho úspěchů vcelku stoletím, které můžeme popsat jako století násilí, nejen zabíjení, ale podvádění, zastrašování, vykořisťování lidí, korupce," řekl dalajlama. 

"Nyní musí mladí lidé, generace 21. století, najít širokou a dlouhodobou vizi, v níž budou zdůrazněny společné zájmy jako ty nejdůležitější, nikoliv rozdíly náboženské, národnostní, rasové a další," doplnil tibetský duchovní vůdce. 

Pražský arcibiskup Dominik Duka nicméně odmítl dalajlamovo odsouzení 20. století. Podle něj nelze na toto období nahlížet pouze jako na temnou éru, protože v této době vynikli lidé, kteří ukázali světu, co je opravdové lidství. 

Podle dalajlamy si současná generace musí uvědomit, že je součástí společenství sedmi miliard lidských bytostí a že v současném světě jsou lidé na sobě více vzájemně závislí než v minulosti. Společný zájem celého lidstva podle něj musí být nadřazený zájmům založeným na národnosti nebo na vyznání. 

Tibetský duchovní vůdce také prohlásil, že při usilování o lepší svět nesmí zůstat jen u slov a u modliteb. "Modlitba je velmi důležitá pro jednotlivce, ale pro společnost, pro svět jsou důležitější činy," řekl. 

Tagy: dalajlama Nadace Forum 2000

Zdroje: ČTK