Čunek podal žalobu kvůli špatnému vedení konkurzu H-Systemu

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Senátor Jiří Čunek tvrdí, že klienti H-Systemu jsou okrádáni. Může za to nesprávné vedení konkurzu H-Systemu. Své tvrzení doložil i příklady, kdy se pozemky prodávaly výrazně pod cenou.

Senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) je přesvědčen, že správci konkurzní podstaty v kauze H-System minimálně postupovali nesprávně a že poškození klienti této společnosti jsou okrádáni. Čunek to uvedl na tiskové konferenci k trestnímu oznámení, které podal na advokáty Iva Mráze, Josefa Monsporta, Hanu Marvanovou a Evu Hodačovou pro podezření z možného podvodného vedení konkurzu H-Systemu. Marvanová kvůli tomu podala na senátora trestní oznámení pro křivé obvinění a tvrdí, že o ní uvádí lži. Čunek je ale přesvědčen, že se pomluvy nedopustil. 

"Podal jsem ho (trestní oznámení) na základě mého přesvědčení, že postup správce konkurzní podstaty a dalších minimálně není správný a že tito lidé postupovali velmi chybně, ne jako správní hospodáři," vysvětlil Čunek svůj krok. Tehdejší správce konkurzní podstaty Monsport nechtěl obvinění příliš komentovat. ČTK pouze řekl, že si senátor takto vyřizuje účty s Marvanovou, která zastupovala část klientů H-Systemu a dnes je první náměstkyní ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO).

Zákazníci získali mnohem méně, než měli

Čunek svá tvrzení na tiskové konferenci doložil několika příklady prodeje majetku H-Systemu správci konkurzní podstaty, za nějž podvedení klienti podle Čunka obdrželi mnohonásobně méně, než za kolik se později ty samé pozemky zpeněžily. Příkladem jsou podle něj třeba pozemky v lokalitě Lichoceves, které správci podle Čunka prodali v roce 2002 za zhruba 17 milionů korun, po šesti letech se asi třetina těchto pozemků prodala za více než 400 milionů korun. Senátor kritizoval především skutečnost, že pozemky H-Systemu správci prodávali v mimosoudní dražbě.

"Jsem přesvědčen, že jsou okrádáni klienti H-Systemu," prohlásil Čunek, podle něhož některá fakta o prodeji pozemků v této kauze, která zjistil, "evokují, že se jednalo o promyšlený podvod". 

Marvanová tvrdí, že Čunek lže

Podle Marvanové Čunek používá argumenty, jimiž se před soudem hájil majoritní akcionář H-Systemu Petr Smetka, který byl za vytunelování společnosti pravomocně odsouzen na 12 let vězení. Senátorovo trestní oznámení podle ní Smetka také inicioval. "To, co tam tvrdí na mou adresu, to jsou vysloveně lži," zdůvodnila Marvanová ČTK, proč podala na Čunka trestní oznámení pro křivé obvinění.

K němu se dnes Čunek rovněž vyjádřil. Lidovecký senátor je přesvědčen, že z dokumentů, které shromáždil, vyplývá, že si nic nevymyslet. "Na žádné pomluvě doktorky Marvanové nemám zájem," zdůraznil Čunek, který přiznal, že se ve vězení se Smetkou sešel a na základě informací od něj se pustil do prověřování konkurzních prodejů. Že by nakonec mohl být obviněn, se Čunek nedomnívá. 

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim roku 1997 ale firma zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Smetka podle soudů převáděl peníze na jiné společnosti, za což ho soud poslal na 12 let do vězení. Podnikatel tvrdil, že je nevinný. Hájil se tím, že zájemce o dostupné bydlení nepodvedl, jen mu prý nevyšel podnikatelský záměr. V kauze H-Systemu přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun.

Tagy: žaloba H-system Čunek

Zdroje: ČTK