Dnes je neděle 5. února 2023., Svátek má Dobromila
Počasí dnes -1°C Oblačno

Čtenářské tipy od miliardáře: Nejlepší knihy roku podle Billa Gatese

Čtenářské tipy od miliardáře: Nejlepší knihy roku podle Billa Gatese
Bill Gates se svým výběrem nejlepších pěti knih, které za uplynulý rok přečetl | zdroj: Facebook Billa Gatese

Vyděláno má do konce života, a tak má nejbohatší člověk a známý knihomol Bill Gates dostatek času na své koníčky, včetně čtení. Ze svého bohatého čtenářského deníku za letošek vybral pět knih, které by vám rozhodně neměly uniknout. Patří mezi ně třeba životopis spoluzakladatele Nike nebo eseje o tenisu.

Gates se přiznává, že čtení propadl už jako malý, kdy přečetl celou sadu Encyklopedie světa, a to rovnou v abecedním pořádku. "I nyní je pro mě čtení oblíbeným způsobem, jak se dozvědět o nových věcech," říká.

Vždy si tak najde čas na to, aby přečetl jednu knihu týdně, jako to dělal, když byl ještě dítětem. Čtenáři jeho blogu si už zvykli, že pravidelně zveřejňuje své hodnocení knih, které ho zaujaly. A pro ty, kdo chtějí lépe poznat miliardářův vkus, vybral pět z nich, které ho letos nejvíce zaujaly. "Jsou všechny velmi dobře napsané a poskytly mi nečekané úhly pohledu a potěšení," píše Gates.

Všechny jsou ale zatím k dispozici pouze v angličtině, takže čtenáři se mohou procvičit v cizím jazyce, nebo si seznam schovat a počkat, až (případně zda) se knize dostane českého překladu.

A co tedy podle Gatese stojí za to si přečíst?

David Foster Wallace: String Theory 

Kniha podle Gatese trochu mate názvem, protože i když k tomu název svádí, nemá s fyzikou nic společného. Jde o pětici Wallacových esejí na téma tenis. Tomu se miliardář dříve věnoval poměrně poctivě, pro budování Microsoftího impéria na něj ale neměl čas, takže to nyní opět dohání. "Nemusíte hrát ani být fanouškem tenisu, abyste si tuto knihu oblíbili. Tento zesnulý autor ovládal pero tak dovedně, jako to Roger Federer umí se svou raketou," tvrdí Gates.

Phil Knight: Shoe dog

Phil Knight je spoluzakladatel sportovního gigantu Nike, který se rozhodl přiblížit lidem svůj příběh. Gates považuje jeho životopis za "osvěžující poctivou připomínku toho, jak cesta k obchodnímu úspěchu ve skutečnosti vypadá: chaotická, nejistá a prošpikovaná omyly". Knight se podle něj čtenářům otevírá tak, jak je to ochotno udělat jen několik málo generálních ředitelů, neklade si ale za cíl poučovat.

Siddhartha Mukherjee: Gene: Intimate history

Kniha lékaře a nositele Pulitzerovy ceny se zaměřuje na minulost, přítomnost a budoucnost genetiky. Soustředí se podle Gatese hlavně na etické otázky, které se mohou v souvislosti s rozvojem genetiky objevovat. Čtenáři se ale nemusí bát, že bude kniha nesrozumitelná. "Napsal ji pro laické publikum, protože ví, že nové genomové technologie mohou ovlivnit nás všechny,“ píše zakladatel Microsoftu.

Archie Brown: The Myth of the Strong Leader

Kniha britského politologa a historika z roku 2014 je podle Gatese pro letošní volební rok více než příhodná. Brown se více než padesát let zabýval studiem politického vedení a v knize připomíná, že ti, kdo vnesli do historie nejvýraznější otisk, zpravidla nebyli vnímaní jako "silní vůdci". Místo toho měli tendenci k tomu být těmi, kdo "spolupracují, delegují a vyjednávaní a uznávali, že žádná osoba nemůže sama najít odpovědi na všechny otázky".

Gretchen Bakke: The Grid: The Fraying Wires Between Americans and Our Energy Future

Této knize dává Gates čestné uznání. Patří podle něj do jeho jednoho z jeho oblíbených žánrů "Knihy o obyčejných věcech, které jsou ve skutečnosti fascinující". A to, jak funguje elektrická rozvodná síť fascinující je. Zvlášť pro člověka, jehož jednou z prvních prací na škole bylo vytvoření softwaru, který řídil rozvodnou síť na celém severozápadu. "Ale i když jste nikdy nepřemýšleli nad tím, jak se elektřina dostane až k vám domů, myslím, že vás tato kniha přesvědčí o tom, že elektrická rozvodná síť je jedním z největších technických divů moderního světa," píše Gates.

Zdroje:
Vlastní