ČSSD: Šéf protikorupční policie musí prozradit, zda se stýkal s Bártou

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Opziční ČSSD vyzývá ředitele protikorupční policie Tomáše Martince, aby prozradil, zda a kolikrát se před jmenováním do funkce sešel s neformálním lídrem Věcí veřejných Vítem Bártou.

Podle pátečního vydání Hospodářských novin existuje podezření, že Martinec brzdil vyšetřování aféry údajné Bártovy korupce. Do funkce šéfa protikorupční policie byl přitom uveden v době, kdy vnitro řídil předseda VV Radek John. Podle policejního prezidenta Petra Lessyho postupuje policie při vyšetřování kauzy údajné korupce ve VV standardně a bez průtahů. 

"Chtěl bych v tuto chvíli vyzvat ředitele protikorupční policie pana Martince, aby veřejnosti oznámil, zda se někdy před jmenováním do postu policejního ředitele či poté setkal jednak s Vítem Bártou a také s panem náměstkem ministra vnitra (Michalem) Morozem," prohlásil v sídle ČSSD stínový ministr vnitra Jeroným Tejc

Martinec i Lessy nařčení odmítají

Možnost, že policie záměrně brzdila vyšetřování skandálu s údajným uplácením exposlanců VV Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí, prověřuje inspekce policie. Napsaly to páteční Hospodářské noviny. List má k dispozici trestní oznámení, které kvůli způsobu vyšetřování podali bývalí náměstci protikorupční jednotky Zdeněk Tomica a Tomáš Krůl. 

Oba policisté tvrdí, že chtěli případ vyšetřovat jako korupci hned poté, co se 3. dubna objevily první informace v médiích. Martinec ale kauzu předal specialistům na daňové úniky. Případní pachatelé tak mohli mít šanci připravit si řádně obhajobu, stojí v trestním oznámení. Šéf jednotky Martinec ale popírá, že by práci svých lidí brzdil. "Věc se od počátku šetří standardním způsobem," reagoval. 

Dozorová státní zástupkyně podle Lessyho konstatovala, že vyšetřování má standardní průběh a že žádné průtahy nezaznamenala. Jde tak podle něho o cílený útok na protikorupční útvar. "Policie České republiky se určitě nenechá zviklat těmito cílenými útoky," řekl policejní prezident novinářům. 

Tejc: Ukazuje se, kam dovedly vnitro VV a ODS

Podle Tejce současný případ ukazuje, kam ministerstvo vnitra zavedla politika Věcí veřejných a ODS. "Neustálé změny, proměny, reorganizace a především snaha o dosazení svých lidí do postů, které jsou podstatné právě pro vyšetřování trestných činů politiků, má své ovoce," uvedl Tejc. "VV nám slibovaly, že tento útvar a celou policii odpolitizují. Poslední kauza ale ukazuje, že dosáhly opaku," dodal Tejc.
     Podle HN nasvědčuje pomalému vyšetřování i fakt, že k sestavení speciálního policejního týmu došlo až týden po první zmínce o uplácení. Škárka, jeden z hlavních aktérů aféry, byl vyslechnut až 12 dní poté. Speciální vyšetřovací tým byl navíc sestaven až na rozkaz náměstka policejního prezidenta Martina Červíčka. Šéfem týmu se stál právě Martinec, napsaly HN.

Tagy: korupce vyšetřování vv top

Zdroje: ČTK