Důvěra v prezidenta Klause klesá, potvrdil CVVM

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Prezidentovi Václavu Klausovi důvěřují necelé tři pětiny lidí, od dubna jejich podíl klesl o devět procentních bodů. Vyplývá to z výsledků květnového průzkumu Centra pro průzkum veřejného mínění.

Pokles prezidentovy důvěry potvrdil tento týden i průzkum agentury STEM. Mohl by souviset s jeho rolí při vládní krizi, ale možná také s krádeží pera v Chile.

Důvěra v ostatní ústavní instituce se od minulého dotazování CVVM významně nezměnila. Téměř tři čtvrtiny dotázaných uvedly, že jsou nespokojeni se současnou politickou situací, spokojenost vyjádřila necelá desetina lidí. 

Prezidentu Klausovi důvěřuje 59 procent lidí, od dubna jejich podíl klesl o devět procentních bodů. Nejvyšší míru důvěry za poslední období Klaus zaznamenal v říjnu loňského roku, kdy mu v průzkumu CVVM věřilo 72 procent lidí, tedy o třináct procentních bodů více než nyní. Prezidentovi častěji důvěřují lidé s dobrou životní úrovní a potenciální voliči ODS, méně často mu věří sympatizanti KSČM. 

Pokles důvěry v Klause potvrdil i STEM

Pokles důvěry v prezidenta se objevil i v aktuálním dotazování agentury STEM. Podíl lidí, kteří Klausovi věří, byl poprvé od jeho nástupu do úřadu menší než polovina, důvěru mu vyjádřilo jen 47 procent dotázaných. Téměř polovina účastníků průzkumu STEM uvedla, že Klaus svými průtahy a podmínkami zkomplikoval a zhoršil dubnovou vládní krizi. 

Podle CVVM se důvěra v ostatní ústavní instituce významně nezměnila. Důvěra ve vládu se od dubna nepatrně zvýšila z 21 na 22 procent, z 41 na 44 procent se zvýšil podíl lidí, kteří věří krajským zastupitelstvům. O procentní bod klesla důvěra v Senát, kterému nyní věří 24 procent lidí, a z 63 na 61 procent si pohoršila obecní zastupitelstva. 

Nejnižší důvěra ve sněmovnu

Nejnižší důvěru mají lidé ve sněmovnu, podíl 18 procent se od dubna nezměnil. 

Oproti předešlému průzkumu se nezměnila ani spokojenost se současnou politickou situací. Vyjádřilo ji sedm procent dotázaných, 70 procent uvedlo, že jsou nespokojeni. Pětina lidí uvedla, že není ani spokojena, ani nespokojena. Mezi nespokojené patří častěji příznivci KSČM a ČSSD, lidé, kteří považují svou životní úroveň za špatnou, a dotázaní starší 60 let. 

Průzkumu, který se konal od 2. do 9. května, se zúčastnilo 1115 lidí.

Tagy: Výzkum CVVM STEM

Zdroje: ČTK