ČSSD navrhla slučování zdravotních pojišťoven a ze zákona nižší náklady

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Sociální demokraté ve čtvrtek představili svůj plán na řešení současné situace ve zdravotnictví, kterou označili za finanční krizi. Chtějí například snížit provozní náklady pojišťoven, sloučit tři zdravotní pojišťovny do jedné a zvýšit platbu státu za státní pojištěnce.

Řekl to exministr a stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath. 

Kroky, které představil, je podle něj možné uskutečnit v řádu měsíců. V celkovém souhrnu by mohly přinést efekt až za víc než třicet miliard korun. Například jen snížení provozních nákladů zdravotních pojišťoven ze současných tří procent u Všeobecné zdravotní pojišťovny a čtyř až pěti procent u ostatních pojišťoven na 1,5 až dvě procenta má přinést až pět miliard korun ročně. 

Rath: Proč utrácejí za provoz deset miliard?

Rath tvrdí, že pojišťovny jen letos utratí za svůj provoz zhruba deset miliard. Vytvořily prý zcela nepřehledný a nesrozumitelný systém úhrad jen proto, aby zakryly minimální efektivitu své práce. Podle něj je to "téměř loterijní systém", protože zdravotníci pak nevědí, kolik peněz za jaký zákrok dostanou. 

Další peníze má přinést sloučení zdravotních pojišťoven s majoritní rozhodovací pravomocí státu, tedy VZP, Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra a Vojenské zdravotní pojišťovny ČR.

Také vybrané pojistné by se mělo přerozdělovat jinak, a to tak, aby víc peněz dostávaly pojišťovny se starými a více nemocnými pojištěnci. Pak se tyto peníze přesunou z účtů zaměstnaneckých pojišťoven ve prospěch VZP. Tím by se podle Ratha dalo získat ročně 14 miliard korun. "Na pokrytí požadavků lékařů stačí tři miliardy. Tady leží 14 (miliard)," prohlásil Rath.

Pět kroků ve prospěch českého zdravotnictví (podle ČSSD): 

1. Snížení provozních nákladů zdravotních pojišťoven - až pět miliard korun ročně. 

2. Spravedlivější přerozdělení vybraného pojistného ve prospěch pojišťoven s více nemocnými a staršími pacienty - může se k nim dostat až 14 miliard. 

3. Sloučení Všeobecné zdravotní pojišťovny se Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra a Vojenskou zdravotní pojišťovnou ČR, zprůhlednění systému a jednodušší systém úhrad za zdravotní péči (dopad nevyčíslen)

4. Pořádek v úhradách léků a zdravotnického materiálu - až deset miliard ročně. 

5. Vyšší odpovědnost státu za státem pojištěné osoby (důchodce, děti, studenty, nezaměstnané) - až pět miliard ročně.

 

Tagy: ČSSD náklady pojišťovny zdravotnictví plan

Zdroje: ČTK