ČSSD káže proti restituci z domu získaného v restituci, píše ODS

- Aktuality autor: Michal Polák

Občanští demokraté odpověděli na kampaň ČSSD proti vládnímu návrhu majetkového vyrovnání s církvemi vlastními billboardy. Opoziční straně vyčetli pokrytectví a populismus v této otázce. Kampaň vyzdvihuje také přínosy majetkového vyrovnání s církvemi. Novinářům ji dnes představil premiér Petr Nečas (ODS) a předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

Na jednom z billboardů je tvář lídra ČSSD Bohuslava Sobotky v pozadí s Lidovým domem, která je pražským sídlem ČSSD. "Ze sídla získaného v restituci se teď káže proti restituci" stojí na plakátu, který ODS umístila na mobilní nosič a nechala odvézt před Lidový dům.

Sociální demokraté v posledních týdnech zdůrazňují téma církevních restitucí ve své volební kampani před podzimními krajskými volbami. Rozmístili mimo jiné billboardy, na nichž je nápis ODS a TOP 09 chtějí darovat církvím 134 miliard u obrázku modré ruky dávající pytel druhé ruce, zřejmě duchovního. Plakáty ČSSD ostře kritizovaly církve. Sociální demokraté tvrdí, že míří jen proti vládní verzi vyrovnání s církvemi.

Mikro kampaň

ODS svou vizuální odpověď na kampaň ČSSD připravila těsně před schvalováním zákona o vyrovnání s církvemi, které čeká Sněmovnu na schůzi začínající příští týden. Akci označila za "mikro kampaň". Billboardů na podporu zákona je několik desítek, viset budou na různých místech ČR.

Petr Nečas uvedl, že ČSSD se chová pokrytecky, když nyní kritizuje restituce a sama dříve vysoudila své pražské sídlo - Lidový dům. ČSSD po několikaletém soudním sporu získala Lidový dům v roce 2000. Ústavní soud totiž přiznal společnosti Cíl vlastněné ČSSD, že je majitelem budovy. Lidový dům tak definitivně přiřkl ČSSD. Nečas dnes proces, kterým ČSSD dům získala, označil za "privilegovanou restituci". Připomněl také, že ČSSD sama dříve chystala církevní restituce a došla k podobné výši odškodnění jako nynější vláda.

Zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi označuje Nečasova vláda za jeden ze svých klíčových návrhů. Ve Sněmovně už jednou těsně uspěl. Vrátil ho ale levicový Senát. K jeho prosazení nyní vláda potřebuje 101 hlasů. Pochybnosti o návrhu má prezident Václav Klaus. Nečas na jeho výzvu dosud nereagoval.

Tagy: ODS restituce populismus

Zdroje: ČTK