ČSSD jasně vede. VV by se do sněmovny nedostaly, potvrdil CVVM

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Sociální demokracie by nyní ve volbách do sněmovny získala podle volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) 33,5 procenta hlasů. Druhou ODS by volilo o 12,5 procenta lidí méně. VV by se do sněmovny vůbec nedostaly.

Do dolní komory by se ještě probojovali zástupci TOP 09 a KSČM, kterým by dalo hlas 16,5 a 15 procent voličů. Naproti tomu Věci veřejné by žádné poslanecké křeslo zřejmě neobsadily, z voleb by totiž odešly pouze se ziskem 3,5 procenta hlasů. 

Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny by nepřekročili ani lidovci, přesto by měli o 1,5 procenta více hlasů než VV. 

Polepšili si komunisté

V porovnání s dubnovým průzkumem si Věci veřejné pohoršily o dva procentní body. Ztratili ale i sociální a občanští demokraté, a to o 1,5 bodu, respektive jeden bod, což je ale v rámci statistické chyby. O tři procentní body si naopak polepšili komunisté a o jeden bod pak politici TOP 09. 

ČSSD vede podle průzkumu i ve stranických preferencích - to jest mezi všemi potenciálními voliči, i těmi, kteří zatím k volbám nechtějí. Preferuje ji 23,5 procenta občanů. ODS by dalo přednost 13 procent lidí, TOP 09 10,5 procenta a komunistům deset procent dotázaných. Věci veřejné a KDU-ČSL vyšly ze stranických preferencí shodně s 2,5 procenta hlasů.

Na možný propad Věcí veřejných ve volbách poukázal i květnový průzkum agentury STEM, podle něj by je volilo 2,3 procenta lidí. CVVM provedlo průzkum ve dnech 2. až 9. května a zúčastnilo se ho 1115 dotázaných. Přičemž 59 procent lidí uvedlo, že by k případným květnovým volbám přišli.

Tagy: sněmovna vv pruzkum hlasy

Zdroje: ČTK