Vládou prošly reformní zákony Drábka. Handicapovaným zčásti ustoupí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek prosadil ve vládě první část svých reformních zákonů - novelu zákona o poskytování dávek handicapovaným a další novelu, která mění normy o pomoci v hmotné nouzi, o sociálních službách a o státní sociální podpoře.

Už v pondělí ustoupil v části návrhů, kterou kritizovali postižení. 

Rada postižených se například bála, že handicapovaní přijdou o část výhod spojených s používáním průkazu ZTP. S Drábkem se její zástupci domluvili, že normy budou podle dohody upraveny ještě před odesláním do sněmovny. 

Ministerstvo chce změnami zjednodušit systém sociální ochrany, zefektivnit práci orgánů státní správy a snížit administrativní zátěž pro uživatele služeb. Novela o pomoci v hmotné nouzi tak sjednocuje agendu dávek pomoci v hmotné nouzi, dávek pro osoby se zdravotním postižením, příspěvku na péči a výkonu inspekce poskytování služeb s agendou dávek státní sociální podpory.

Už pouze dvě dávky pro postižené

Místo dosavadních dávek postiženým chce úřad vyplácet jen dvě - na mobilitu a na pomůcky, do kterých se počítá například i pořízení motorového vozidla, zvláštní úpravy automobilu nebo bytu. Změnit se měl i systém posuzování zdravotního stavu kvůli přidělení příspěvků. Nově se mělo zkoumat místo desítek úkonů jen deset oblastí. Podle Národní rady zdravotně postižených (NRZP), jejíž zástupci ráno předali premiérovi Petru Nečasovi petici proti návrhům, by tak někteří lidé mohli o podporu od státu přijít.

Radě postižených se podle jejího šéfa Václava Krásy mnohé její výhrady podařilo už v pondělí obhájit a dohodnout se s ministerstvem na kompromisu. Sociální karta, která měla nahradit průkazy ZTP, tak zřejmě nebude fungovat jako platební, ale jen jako identifikační.

Lidé s ZTP budou mít nároky na slevu

Lidé s průkazkami TP, ZTP a ZTP/P budou mít dál například slevu na dopravu a jejich doprovod či vodicí pes s nimi budou moci jezdit zdarma. Průkazy pro postižené, které úřady vydají letos, by pak měly platit až do konce roku 2015. 

Příspěvek na péči by dál měli podle dohody dostávat potřební, ne přímo poskytovatelé služeb. Příjemci by ale měli na požádání úřadu prokázat, že peníze od státu vydali za opatrování. Ti, kdo se o postižené či seniory budou starat, by tak měli podepsat doklad, že peníze přijali. Příspěvek na péči se nebude také započítávat do příjmu při posuzování nároku na sociální dávky. 

Posuzování závislosti na pomoci a zdravotního stavu kvůli dávkám by se sice mělo změnit, ale postupovat by se mělo podle prováděcího předpisu. Na něm bude NRZP spolupracovat.

Tagy: Vláda Drábek reforma zákony

Zdroje: ČTK